Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dokonale stabilní laboratoř ve vesmíru

Dokonale stabilní laboratoř ve vesmíru

8.3.2016

Dokonale stabilní laboratoř ve vesmíru

Po dlouhé sérii testů začala observatoř ESA LISA Pathfinder vědeckou část své mise, jejíž cílem je otestovat klíčové techniky a technologie potřebné pro pozorování gravitačních vln z vesmíru.

Gravitační vlny předpověděl už před více než sto lety Albert Einstein. Jde o změny ve struktuře časoprostoru, které vznikají při mimořádných astronomických událostech, jako jsou například exploze supernov nebo kolize dvou černých děr.

Nedávno přitom první detekce těchto vln otevřela zcela novou éru gravitační astronomie.

Příští observatoře ve vesmíru, které budou dostatečně citlivé na gravitační vlny s delšími vlnovými délkami, než ty detekované na Zemi, se stanou základním nástrojem při prozkoumávání této nové oblasti, která se týká masivních nebo silných objektů ve vesmíru.

Na observatoři LISA Pathfinder přitom vědci a technici testují technologie nezbytné k dalšímu studování gravitačních vln ve vesmíru.

Observatoř LISA Pathfinder je navržena tak, aby na ní bylo dosaženo „nejčistšího“ možného volného pádu, což ovšem přináší nejednu technologickou výzvu. Ten je pak studován uvolněním dvou testovacích objektů – párem kostek ze slitiny zlata a platiny o hraně 46 mm a hmotnosti 2 kg – uvnitř observatoře. Ty se pak pohybují pouze díky vlivu gravitace.

Což vůbec není snadno, protože i v kosmickém prostoru lze najít celou řadu sil majících rušivý vliv na testovací objekty. Jde třeba o radiaci nebo sluneční vítr. Proto je zapotřebí krychle izolovat od negravitačních vlivů. LISA Pathfinder nepřetržitě měří pozice krychlí a s pomocí mikromotorů kolem nich manévruje tak, aby se jich nedotkla.

„Při svém volném pádu vesmírem by měly být oba testovací objekty mimořádně klidné, protože žádná další síla nenarušuje jejich gravitační pohyb. Jen gravitační vlna by je měla dokázat rozhoupat,“ vysvětluje Stefano Vitale s University of Trento. Vitale je hlavním tvůrcem systému LISA Technology Package, což je jádro celé observatoře.

LISA Pathfinder ovšem není sama o sobě schopná detekovat gravitační vlny. Pro tuto kritickou demonstraci totiž byla zvolena vzdálenost obou testovacích objektů 38 cm, což je příliš blízko na zaznamenání nepatrných pohybů ve vlákně časoprostoru.

Odchylka ve vzdálenosti obou objektů způsobená procházející gravitační vlnou je tak nepatrná, že i plnohodnotná mise bude potřebovat objekty vzdálené od sebe milión kilometrů – a až pak budeme schopni detekovat změny ve vzdálenosti v řádu jedné milióntiny z milióntiny metru.

„Přesnost, které potřebujeme dosáhnout pro budoucí pozorování gravitačních vln přímo ve vesmíru je tak vysoká, že vyžaduje bezprecedentní pochopení fyzikálních sil, které mají vliv na testovací objekty,“ uzavírá projektový vědec v ESA Paul McNamara.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.