Česky English

Úvodní stránka Aktuality Díky misi Sentinel-5 Precursor je globální monitorování vzduchu blíže

Díky misi Sentinel-5 Precursor je globální monitorování vzduchu blíže

6.6.2014

Díky misi Sentinel-5 Precursor je globální monitorování vzduchu blíže

První mise věnovaná globálnímu monitorování kvality vzduchu v rámci evropského programu GMES/Copernicus prošla důležitým mezníkem: satelitní platforma Sentinel-5 Precursor je dokončena a připravena na instalaci přístroje Tropomi.

Družice byla postavena firmou Airbus Space and Defence z Velké Británie: jako její základ byla použita platforma Astrobus. Šestihranná konstrukce bude sloužit jako servisní modul a podporovat hlavní přístroj pro monitorování troposféry.

Mise Sentinel-5 Precusor odstartuje v roce 2016 a následně bude poskytovat data v téměř reálném čase. Ta budou obsahovat informace o aktuálním stavu celé řady stopových plynů a aerosolů. Zaměří se primárně na ukazatele, které mají vliv na kvalitu vzduchu a klimatu.

Mise se zároveň stane součástí rodiny družic ESA postavených speciálně pro evropskou iniciativu GMES/Copernicus. Jde o největší operační systém na světě pro globální monitorování životního prostředí.

Díky programu GMES/Copernicus budou data ze všech misí Sentinel zcela volně k dispozici uživatelům.

Jak název napovídá, družice Sentinel-5 Precursor je předskokanem pro přístroj Sentinel-5. Ten se vydá do vesmíru na palubě družice MSG (MetOp Second Generation) v roce 2021.

Protože ale znečištění ovzduší představuje velký problém, mise Sentinel-5 Precursor je kritická pro monitorování a předpovídání kvality vzduchu stejně jako pro informování příslušných autorit o skutečném stavu životního prostředí. Sentinel-5 Precursor tak překlene období, než budou k dispozici data z plně operačního přístroje.

Zatímco družicová platforma je nyní již připravena, Tropomi je v závěrečné fázi konstrukce.

Špičkový spektrometr pracující v ultrafialovém až krátkovlnném infračerveném spektru je vyvíjený jako společný podnik několika holandských institucí včetně Nizozemské kosmické kanceláře a Holandského královského meteorologického institutu.

Projektový manažer ESA Kevin McMullan k tomu uvádí: „Díky přístupu ‘jeden tým’ byla družicová platforma dokončena včas.“

„Což znamená, že nyní se můžeme plně soustředit na další kroky, které tuto velmi důležitou misi přivedou na start.“

„Všechny komponenty přístroje Tropomi jsou nyní k dispozici ve firmě Dutch Space a integrace přístroje již začala.“

„Ke spojení platformy a Tropomi dojde počátkem příštího roku. Poté bude následovat intenzivní osmiměsíční testovací program.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril