Česky English

Úvodní stránka Aktuality Datum do kalendáře: den otevřených dveří v technickém srdci ESA

Datum do kalendáře: den otevřených dveří v technickém srdci ESA

2.5.2016

Datum do kalendáře: den otevřených dveří v technickém srdci ESA

Je to datum, které stojí za to si pamatovat: den otevřených dveří v technickém středisku ESA ESTEC se uskuteční v neděli 2. října. Jeho brány se tak otevřou v době, která představuje jednu z nejúchvatnějších kapitol v historii evropských kosmických aktivit.

Všichni návštěvníci se přitom musí zaregistrovat, jinak nebudou mít na akci vstup. Registrace začne tři měsíce před akcí, v sobotu 2. července 2016.

Návštěvníci získají jedinečnou možnost projít si rozsáhlý komplex, setkat se s kosmonauty, vědci, inženýry, prohlédnout si speciálně připravené výstavy i skutečný kosmický hardware.

Akce se uskuteční jen pár dní poté, co sonda ESA pro průzkum komety Rosetta bude následovat výsadkový modul Philae a dosedne na drsný povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Tím získá maximální množství dat ze své historické mise.

Mezitím se ale už bude sonda ESA ExoMars přibližovat k Rudé planetě. Na její oběžnou dráhu má vstoupit 19. října, zatímco výsadkový modul Schiaparelli ve stejný den uskuteční první evropské řízené přistání na Marsu – směřuje přímo doprostřed období bouří na Marsu.

Na naší domovské planetě se pak bude blížit start evropské družice Sentinel-5P; půjde o nejnovější přírůstek do rodiny satelitů Sentinel, které jsou vypouštěné v rámci evropského programu GMES/Copernicus pro globální monitorování životního prostředí.

Hlavní přístroj družice bude mít za úkol průběžně sledovat změny v zemské atmosféře, a to s dosud nevídaným rozlišením.

Špičkový přístroj Tropomi, jehož vývoj je podporovaný nizozemskou vládou, bude sledovat stopové prvky, stejně jako zdroje znečištění, a to ve velmi vysokém rozlišení.

Mottem letošního dne otevřených dveří je „Dech života“, protože orbitální část mise ExoMars bude pátrat po metanu a souvisejících plynech v naději, že najde důkazy o mikrobech na Marsu, nebo o jiných „živých“ projevech: podpovrchové sopečné činnosti, která by znamenala, že planeta zůstává geologicky aktivní.

Ve stejné době pak bude vrcholit příprava mise Sentinel-5P, který nabídne zcela nový pohled na naši tenkou vrstvu pozemské atmosféry, kterou nazýváme domovem.

Bližší podrobnosti o dni otevřených dveří v ESTECu budou zveřejněny koncem léta.

Protože je nutné omezit celkový počet návštěvníků, doporučujeme registrovat se co nejdříve: znovu připomínáme, že tato možnost se otevře 2. července.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.