Česky English

Úvodní stránka Aktuality Další dvě družice Galileo se chystají na květnový start

Další dvě družice Galileo se chystají na květnový start

1.3.2016

Další dvě družice Galileo se chystají na květnový start

Další dvojice navigačních družic Galileo bude vyslána do vesmíru na palubě rakety Sojuz letos v květnu. Stane se tak před tím, než kvarteto stejných družic vynese na podzim výkonnější nosič Ariane 5. Navigační systém Galileo se tak výrazně přiblíží operačnímu nasazení.

Evropská komise požádala ESA, aby prozkoumala možnost vypuštění družic na nosiči Sojuz v první polovině roku. Tím by bylo možné urychlit vypouštění konstelace a zvýšit její robustnost pro dodávku úvodních služeb.

Jedna z družic je již skladována v technickém středisku ESA v Nizozemí poté, co prošla všemi zkouškami nezbytnými pro zajištění způsobilosti na start. Druhá se k ní přidá již velmi brzy.

Základní platformy družic jsou vyrobené firmou OHB v německým Brémách, přičemž jejich navigační výbava pochází od společnosti Surrey Satellite Technology Ltd. ve Velké Británii. Krom toho ovšem využívají širokou paletu špičkového technologického vybavení produkovaného v celé Evropě.

Jakmile dokončí testování i druhá družice, budou obě letecky dopraveny na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Zde pak bude pár vypuštěný na palubě jedné rakety Sojuz.

Celkem dvanáct družic systému Galileo přitom už bylo v posledních čtyřech letech dopraveno do vesmíru. Jen v posledním roce jich bylo šest.

Výrobní linka Galileo už dosáhla pravidelného rytmu, stejně jako testovací kapacity. Proto bude možné v letošním roce vypustit šest družic – tedy více, než se původně počítalo.

Ve druhé polovině roku poletí poprvé společně hned čtyři družice, a to na palubě speciálně upravené nosné rakety Ariane 5 ES Galileo.

Ta je ve vývoji od roku 2012, přičemž je založena na modelu Ariane 5 ES (Evolution Storable). Ten dříve sloužil k vynášení dvacetitunových „kosmických náklaďáků“ ESA ATV na nízkou oběžnou dráhu, kde sloužily k zásobování Mezinárodní kosmické stanice.

Nová varianta ponese lehčí náklad – čtyři plně natankované družice Galileo o hmotnosti 738 kg plus podpůrnou strukturu – ale musí s nimi „vyšplhat“ mnohem výše. A to až na dráhu 23 222 km nad zemským povrchem.

Dráha, na kterou budou dopraveny, je ve skutečnosti přibližně 300 km pod finální operační drahou systému Galileo. Díky tomu zůstane horní stupeň nosné rakety Ariane 5 na stabilní „hřbitovní dráze“ (kde nebude představovat žádné nebezpečí pro provoz systému), zatímco kvarteto satelitů dosáhne operační dráhy s pomocí svého vlastního pohonu.

Po tomto startu Ariane 5 s kvartetem navigačních družic bude ve vesmíru už 18 satelitů systému Galileo.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.