Česky English

Úvodní stránka Aktuality Czech-Japan Space Seminar

Czech-Japan Space Seminar

27.9.2010

Czech-Japan Space Seminar Ministerstvo dopravy ČR a Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) pořádají mezinárodní setkání s názvem Czech-Japan Space Seminar.

Czech - Japan Space Seminar

 

logo_mdcr

   logo_csa

 

 

 

 

 

 

27.září 2010

Místo konání:

Ministerstva dopravy ČR, nábřeží Ludvíka Svobody 12, Praha 1

Dne 27. září 2010 se v prostorách Ministerstva dopravy ČR konal u příležitosti 61. Mezinárodního astronautického kongresu „Česko-japonský kosmický seminář“. Seminář pořádalo Ministerstvo dopravy ČR ve spolupráci s Japonskou kosmickou agenturou (JAXA) a Českou vesmírnou aliancí (CSA). Seminář se uskutečnil jako výsledek jednání Ministerstva dopravy ČR a CSA se zástupci JAXA konaného v květnu roku 2010 v Tokiu, kde CSA podepsala spolupráci se svým japonským protějškem JASPA (Japan Aerospace Parts Association – Asociace japonských dodavatelů leteckého a kosmického vybavení).

Cílem semináře

bylo prohloubit vzájemnou česko-japonskou spolupráci v oblasti kosmických aktivit, umožnit českým i japonským subjektům výměnu informací z této oblasti, navázat nové a upevnit staré kontakty. Seminář byl prospěšný zejména pro českou stranu, neboť Japonsko je jedním z nejvýznamnějších světových hráčů na poli kosmických aktivit.

Úvodního slova se zhostili náměstkyně ministra dopravy JUDr. Dita Schautová a její japonské protějšky, předseda Komise pro kosmické aktivity z Japonského Ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a technologií Dr. Tetsuhiko Ikegami a prezident Japonské kosmické agentury JAXA Dr. Keiji Tachikawa.

Seminář byl rozdělen do dvou sekcí, v nichž vystoupili jak čeští, tak japonští zástupci. Celý seminář moderoval Ing. Ondřej Rohlík, Ph.D. z Ministerstva dopravy ČR, který rovněž představil oblast kosmických aktivit v ČR. Akademickou sféru ČR reprezentoval profesor Vejražka z ČVUT (České vysoké učení technické v Praze), český průmysl zastupoval prezident České vesmírné aliance Petr Bareš.

Za japonskou stranu vystoupili pánové Yasuo Nakamura a Kenichi Kushiki z JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency – Japonská kosmická agentura), pan Norihiro Sakamoto z SJAC (Society of Japanese Aerospace Companies – Společnost japonských leteckých společností), pan Mitsuru Fujino z JASPA a profesor Kozo Fujii z ISAS (Institute of Space and Astronautical Science – Ústav kosmonautiky a astronautické vědy).

Na závěr semináře byl poskytnut prostor pro diskusi a otázky. Seminář byl oběma stranami hodnocen kladně a přispěl k prohloubení znalostí mezi českou a japonskou stranou a k další možné vzájemné spolupráci. Jako další krok vzájemné spolupráce pozvala JAXA prezidenta CSA do svého výzkumného a vývojového centra v Tsukubě (nedaleko Tokia) za účelem dalších diskusí s technickými pracovníky JAXA. Jednání se uskuteční v říjnu 2010.

 

 

Na fotografiích Dr. Tetsuhiko Ikegami a Dr. Dita Schautové při pracovním setkání  s týmem Odboru kosmických technologií a družicových systémů a v průběhu semináře.

   

 

 

 

Program semináře: Program semináře

Registrace: www.spacedepartment.cz/en/seminar/

Prezentace na semináři: Czech-Japan Space Seminar presentations

Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.