Česky English

Úvodní stránka Aktuality Co očekávat od kamery modulu Schiaparelli?

Co očekávat od kamery modulu Schiaparelli?

13.10.2016

Co očekávat od kamery modulu Schiaparelli?

Když bude přistávací modul Schiaparelli mise ExoMars sestupovat 19. října k Marsu, pořídí celkem patnáct snímků přibližujícího se povrchu. Vědci nyní nasimulovali pohled, který z palubní kamery můžeme očekávat.

Modul Schiaparelli se oddělí od mateřské sondy TGO (Trace Gas Orbiter) v neděli 16. října. Před sebou bude mít ještě zhruba šest miliónů kilometrů, které musí absolvovat před vstupem do atmosféry ve středu 19. října ve 14:42 h GMT (16:42 h středoevropského času).

Následující sestup pak bude trvat o něco málo méně než šest minut, přičemž při něm bude využitý tepelný štít, padák, brzdicí motory a nakonec i deformovatelné amortizátory.

Modul Schiaparelli je primárně technologickým demonstrátorem k prověření vstupu do atmosféry, sestupu a přistávacích technologií pro budoucí mise. Proto je konstruován tak, že bude fungovat jen po dobu několika dní.

Malé vědecké přístrojové vybavení bude studovat atmosféru, ale na modulu nenajdeme žádnou kameru, jako je na jiných výsadkových modulech nebo roverech. Tu ponese až rover ExoMars, který má plánovaný start v roce 2020.

Přistávací modul ale nese malou technickou kameru ESA o hmotnosti 0,6 kg. Jde o modernizovanou verzi záložního exempláře kamery VMC (Visual Monitoring Camera), který letěl na dvojici sond ESA Herschel/Planck, aby snímal jejich rozdělení po startu.

Úkolem kamery je během sestupu získat patnáct černobílých snímků, které pomohou při rekonstrukci trajektorie a pohybu modulu. Stejně tak nám dají představu o kontextu finálního místa přistání.

Díky širokému záběru (šedesát stupňů) získáme širší pohled na krajinu pod modulem. Bude tak maximalizována šance, že se podaří identifikovat útvary, jež později pomohou upřesnit polohu místa přistání. Zároveň mají pomoci při stanovení polohy a pozice modulu Schiaparelli během sestupu.

Kamera začne pořizovat snímky asi minutu poté, co bude odhozený tepelný štít modulu Schiaparelli. V tu chvíli by se měl nacházet přibližně ve výšce 3 km nad povrchem. Výsledkem bude fotografie pokrývající plochu přibližně 17 kilometrů čtverečních.

Snímky budou pořizovány v intervalech 1,5 sekundy, poslední z nich ve výšce 1,5 km. Ten bude zabírat plochu zhruba 4,6 kilometru čtverečního.

Následně ve výšce zhruba 1,2 bude odhozený padák společně s horní částí aerodynamického krytu a dojde k zážehu brzdicích raketových motorů. Vypnuté budou ve výšce přibližně 2 metry nad povrchem, přičemž dopadovou energii absorbuje deformovatelná struktura na spodní části modulu.

Modul Schiaparelli bude mířit o středu elipsy 100 km krát 15 km v relativně rovné oblasti Meridiani Planum. Ta je na jižní polokouli planety blízko rovníku. Oblast byla před přistáním intenzivně snímkována, a to sondami ESA Mars Express a NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.