Česky English

Úvodní stránka Aktuality Čím dál zelenější klimatizace

Čím dál zelenější klimatizace

6.6.2016

Čím dál zelenější klimatizace

Vynalézavost čtyř kosmických inženýrů vytvořila klimatizační systém s nulovými emisemi: ten tak při zapnutí neznečišťuje naši atmosféru.

Klimatizace pro kanceláře, tovární haly, nákupní střediska nebo obytné budovy je už dlouhou dobu považována za velkého přispěvatele k emisím oxid uhličitého. Zvýšení efektivity těchto zařízení by přitom významně pomohlo v boji s klimatickými změnami.

Budovy s nulovými emisemi uhlíky jsou nyní o krok blíže díky tomu, že čtyři inženýři spojili své síly získané při budování komplexních telekomunikačních družic a satelitů pro dálkový průzkum Země. A ty pak využili k vytvoření z hlediska životního prostředí přátelské alternativě ke konvenčním systémům řízení teploty.
Namísto elektrické energie využívají klimatizační zařízení a systémy centrálního vytápění sluneční energii. Použitelné jsou i pro chlazení lednic nebo ohřev vody.

 

Kosmická technologie snižuje emise oxidu uhličitého

Inženýři Marie Nghiemová, Yannick Godillot, Yann Vitupier a Charles Daniel pracovali ve společnosti Thales Alenia Space ve francouzském Cannes na sofistikovaných družicích jako je GOCE (ESA) pro mapování gravitačního pole nebo Jason (CNES) pro monitorování oceánů.

S odhodláním redukovat spotřebu energie zaměřil tým své znalosti tepelné regulace družic a jejich následného testování.

„Výroba družice je mimořádně komplexní záležitost,“ komentuje Marie Nghiemová. „Musí perfektně pracovat patnáct let, takže naše standardy jsou opravdu extrémně vysoké.“

„Neponecháváme nic náhodě a testujeme každou komponentu opravdu důkladně, abychom si byli zcela jistí, že obstojí ve zkoušce nejtěžší – ve zkoušce časem. A to i v těch nejtvrdších podmínkách.“

Kvarteto inženýrů napadlo, že by se mohlo zamyslet nad tím, jak využít své kosmické znalosti k vývoji alternativních na energii hladových hladicích a vytápěcích systémů budov.

 

Chlazení s pomocí slunečního záření

Systém využívá zakřivená sluneční žlabovitá zrcadla na střeše budovy, aby koncentrovala sluneční energii do potrubí. V něm se pak ohřívá voda na 200 stupňů Celsia.

Voda pod vysokým tlakem vstupuje do další jednotky, která pak poskytuje jak horkou, tak studenou vodu – jak přesně se to děje, zůstává tajné. Kapalina na výstupu ovšem má teplotu od mínus 60 °C do plus 65 °C. Následně koluje tak, aby bylo v různých částech budovy dosaženo požadovaných teplot. Při teplotách pod nulou je jako pracovní médium využita směs vody a čpavku.

Zařízení může být propojené se stávajícím chladicím nebo ohřívacím systémem. Fungovat může díky uložené energii i za oblačných dní. Nebo může být poháněno energií z dalších udržitelných zdrojů, jako je biomasa.

„Je důležité si uvědomit, že negenerujeme elektrickou energii ze slunečních baterií, abychom poháněli tradiční klimatizační jednotky,“ zdůrazňuje Marie Nghiemová.

„Namísto toho využíváme sluneční tepelnou energii k tomu, abychom ohřáli vodu uvnitř jednotek a následně dosáhli požadovaných teplot.“

Několik dalších společností se pokouší o konstrukci podobných slunečně-termálních systémů. Zařízení firmy Helioclim je ovšem unikátní v tom, že může poskytovat chlazení na mínus 60 °C nebo naopak ohřev až na plus 200 °C.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.