Česky English

Úvodní stránka Aktuality Blíží se „Den asteroidu“, který bude 30. června

Blíží se „Den asteroidu“, který bude 30. června

29.1.2016

Blíží se „Den asteroidu“, který bude 30. června

ESA se přidala k organizátorům „Dne asteroidu 2016“, který se uskuteční letos 30. června. Tomu bude předcházet setkání se zástupci médií, které proběhne v technickém středisku ESA v úterý 9. února 2016.

Den asteroidu je každoroční globální hnutí mající za cíl zvýšit veřejné povědomí o možnosti dopadů asteroidů na Zemi a o významu ochrany před tímto nebezpečím. Bylo založeno v roce 2015 astrofyzikem a kytaristou skupiny Queen Brianem Mayem, astronautem z éry Apollo Rustym Schweickartem a německým producentem Grigem Richtersem.

Den asteroidu se koná 30. června v upomínku na největší střet s asteroidem v zaznamenané historii, kterým byla Tunguzská událost na Sibiři. Během ní došlo k devastaci 2000 čtverečních kilometrů plochy, což je ekvivalent velké metropole.

V roce 2015, kdy se Den asteroidu konal poprvé, dokázali partneři akce zorganizovat více než 150 akcí, které přitáhly pozornost miliónů lidí.

K aktivitám patřily přednášky, filmy, prezentace odborníků, vzdělávací akce – a to vše organizovány v muzejích, výzkumných ústavech, vládních agenturách, univerzitách, hvězdárnách apod. To zdůrazňuje naši kolektivní zodpovědnost k řešení problémů s dopady asteroidů, což je jediná přírodní katastrofa, již je lidstvo schopno předejít.

Tisková konference předcházející Dni asteroidu se uskuteční v technickém středisku ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) 9. února 2016 od 15:00 h středoevropského času. Zástupci médií se jí mohou zúčastnit osobně, nebo prostřednictvím webcastu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.