Česky English

Úvodní stránka Aktuality Automatické testování vzorků přichází z vesmíru

Automatické testování vzorků přichází z vesmíru

7.10.2016

Automatické testování vzorků přichází z vesmíru

Miniaturní biotechnologická jednotka vyvinutá pro Mezinárodní kosmickou stanici pomáhá zlepšovat lékařské diagnózy na Zemi. Automatizace diagnostických přístrojů tak dostává nový rozměr.

Diagnostika „In vitro“ (IVD) představuje testy vzorků jako je třeba lidská krev, moč nebo části tkáně za účelem odhalení nemocí, infekcí nebo pomoci při diagnóze lékařského stavu.

Používá se při diabetu, rakovině, kardiologii, HIV/AIDS, nemocech autoimunity, testování na drogy, infekčních nemocech a mnoha dalších situacích.

A protože lékařská péče utěšeně roste, narůstá rapidně také počet vzorků, které je potřeba testovat.

S narůstající poptávkou po čistém testování sondují laboratoře možnost automatizace, aby zvýšily výstupy, zlepšily kvalitu a rychle vyřešily problémy s manipulací.

Mnoho menších laboratoří stále provádí IVD manuálně a ač se snaží podniknout kroky směrem k automatizaci, tak mnoho existujících „vysokoprůtokových“ řešení je pro ně příliš drahých.

 

Odpověď je na oběžné dráze

Respektive bylo příliš drahých, dokud se do hry nevložila firma Fujirebio Europe, která se spojila s belgickou společností Verhaert. Ta je už mnoho let zapojena do evropských kosmických programů. Společnými silami se jim podařilo najít odpověď, a to ze zcela nového směru.

Ukázalo se, že odpovědí na poptávku po podobném „nízkoprůchodovém“ IVD zařízení je jednotka vyvinutá firmou Verhaertfor v rámci výzkumného zařízení Biolab pro evropskou laboratoř Columbus na ISS. Nyní prochází vylepšováním s cílem zlepšit diagnostiku infekčních onemocnění a rakoviny v ryze pozemském prostředí.

Při práci na kosmické stanici mají astronauti omezený čas na provádění experimentů. Proto kosmická laboratoř vyžaduje automatická zařízení s dlouhou životností a nízkými nároky na údržbu či průběžnou kalibraci.

Kosmické experimenty jsou typicky prováděné v malém měřítku a vyžadují vysokou míru přesnosti. Stejně tak musí být pozorně sledována teplota nebo riziko kontaminace.

Aby firma Verhaert zjednodušila experiment Biolab vyvinutý pro vesmír, navrhla a vytvořila jednotku pro přesnou aplikaci živin do pásu vzorků.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.