Česky English

Úvodní stránka Aktuality Aktualizace z kosmodromu Kourou: družice CubeSat byly instalovány na plošinu rakety Sojuz

Aktualizace z kosmodromu Kourou: družice CubeSat byly instalovány na plošinu rakety Sojuz

11.4.2016

Aktualizace z kosmodromu Kourou: družice CubeSat byly instalovány na plošinu rakety Sojuz

Kampaň ESA „Fly Your Satellite! 2016“ dosáhla dalšího důležitého mezníku. Studenty postavené družice třídy CubeSat v letové konfiguraci byly nově instalovány na adaptér na plošině pro náklad rakety Sojuz.

Tento týden byl na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně velmi náročný. Studenti z univerzitních týmů „Fly Your Satellite!“, specialisté z ESA Education a profesionálové z průmyslu neúnavně pracovali na tom, aby zajistili plnou připravenost družic AAUSAT4, e-st@r-II a OUFTI-1. Ty jsou již nyní umístěné ve vypouštěcím mechanismu P-POD, přičemž nyní došlo k jeho připojení na platformu ASAP-S: jde o speciálně vyvinuté rozhraní určení právě pro vypouštění více družic pomocí rakety Sojuz.

Před instalací P-PODu na ASAP-S byly provedeny mechanické a elektrické zkoušky. Jde o zatěžkávací zkoušku, kterou systém musí projít před reálnou instalací na plošinu.

Všechny družice třídy CubeSat byla oficiálně deklarované jako připravené pro integraci v pondělí 4. dubna. Připojování na platformu ASAP-S tak mohlo začít následující den. Po dokončení mechanické instalace byl P-POD propojený kabeláží a ASAP-S, díky čemuž bude veškeré elektrické rozhraní později připojeno přímo na horní stupeň Fregat rakety Sojuz.

A nakonec došlo k odstranění visaček „Remove Before Flight“ z mechanismu P-POD, což je velmi zásadní okamžik v rámci každé předletové kampaně. Následně proběhly testy elektrické kontinuity, což má zkontrolovat správné propojení elektrických systémů. Ty potvrdily, že elektrické rozhraní P-POD je připraveno přijímat instrukce od stupně Fregat: ty povedou k uvolnění družic na samostatnou oběžnou dráhu. Tento sled kroků představuje neklamné znamení, že start už je velmi blízko.

Družice třídy CubeSat z programu „Fly Your Satellite!“ jsou prvními, které byly na adaptér rakety Sojuz instalovány pro let VS-14. Po nich budou následovat dva větší satelity. Prvním z nich bude vědecká mise francouzské kosmické agentury CNES Microscope a následně těsně před umístěním celého adaptéru pod aerodynamický kryt přijde na řadu i hlavní vynášené zařízení – družice ESA pro dálkový průzkum Země Sentinel-1B.

Se startem se počítá 22. dubna 2016. Zůstaňte na příjmu!

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.