Česky English

Úvodní stránka Aktuality Adaptér rakety Ariane 5 pro družice Galileo je na kosmodromu

Adaptér rakety Ariane 5 pro družice Galileo je na kosmodromu

10.6.2016

Adaptér rakety Ariane 5 pro družice Galileo je na kosmodromu

Po sérii důkladných testů ve Francii a Německu byl nový typ palubního adaptéru, který umožní vynesení čtyř družic navigačního systému Galileo společně do vesmíru, dopravený do Francouzské Guayany. Před koncem letošního roku bude poprvé použitý při letu rakety Ariane 5.

Adaptér, jenž je nezbytným prvkem pro úspěšný start, má dvojí funkci. Nejprve musí bezpečně držet kvarteto družic během náročné cesty na oběžnou dráhu – a pak i během téměř čtyřhodinové pouti na střední oběžnou dráhu Země.

Poté, když horní stupeň Ariane 5 EPS dosáhne cílovou oběžnou dráhu ve výšce 23222 km, má adaptér za pomoci pyrotechnického systému uvolnit čtyři družice Galileo. Jedna družice bude po druhé uvolněna v půlsekundových intervalech.

Oddělené družice pak budou odtlačeny od adaptéru v odlišných směrech za použití pružinového systému.

Adaptér o hmotnosti 447 kg, který navrhla firma Airbus Defence and Space, musí udržet čtyři družice vážící 738 kg. Tedy dohromady téměř tři tuny.

Adaptér je vyrobený z kovů a kompozitů. Prošel důkladným testováním ve společnosti Airbus Defence and Space nedaleko Bordeaux a ve zkušebním středisku IABG v německém Ottobrunnu. Při něm byly použité technické modely družic Galileo a skutečný letový exemplář. Proběhlo testování připojování, vibrací a oddělování.

V rámci testovací kampaně bylo dosaženo všech stanovených cílů, které potvrdily, že se zařízení chová tak, jak bylo požadováno. Poté byl adaptér přepravený na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně.

 

Ariane 5 pro družice Galileo

Na podzim letošního roku budou poprvé vypuštěny při jednom startu čtyři družice Galileo. Stane se tak na speciálně upravené nosné raketě pojmenované Ariane 5 ES Galileo.

Její vývoj probíhá od roku 2012, přičemž je odvozena od základní verze Ariane 5 ES (Evolution Storable). Ta byla používaná pro vynášení dvacetitunových „kosmických náklaďáků“ ESA ATV na nízkou oběžnou dráhu.

Upravená verze má nést výrazně menší náklad – čtyři plně natankované družice Galileo mají hmotnost po 738 kg, k čemuž je třeba připočíst podpůrný adaptér – ale na druhé straně musí dosáhnout výrazně vyšší střední oběžnou dráhu Země. V daném případě ve výšce 23 222 km nad Zemí.

Cílová dráha je ve skutečnosti 300 km pod finální pracovní drahou konstelace Galileo: díky tomu zůstane horní stupeň Ariane EPS na stabilní „pohřební dráze“, zatímco kvartet družic Galileo odmanévruje vlastními silami na své „pracoviště“.

Po letu nosiče Ariane 5 ES Galileo bude na oběžné dráze celkem 18 družic systému Galileo.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.