Česky English

Úvodní stránka Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky Výzva pro roboty: vyložit kosmickou loď

Výzva pro roboty: vyložit kosmickou loď

25.10.2013

Výzva pro roboty: vyložit kosmickou loď

Více než padesát studentů z pěti zemí se setkalo v „technickém srdci“ ESA v Nizozemí, aby představilo své robotické výtvory. Po šesti měsících příprav se s nimi zúčastnili finále soutěže Volare Space Robotics.

Celkem sedm týmů bojovalo se svými dálkově řízenými roboty v maketě Mezinárodní kosmické stanice. Jejich úkolem bylo vyložit ve stanoveném čase co nejvíce nákladu z „kosmického náklaďáku“ ESA ATV (Automated Transfer Vehicle).

Studenti předávali instrukce bezdrátově z „řídicího střediska“ ve vedlejší místnosti. Už během přípravné a dokumentační fáze získaly týmy podklady, které jim – pokud byly správně použité – pomohly zvýšit skóre a vylepšit strategii ve finále.

Roboti měli různé tvary a koncepci, od jakéhosi malého vysokozdvižného vozíku po typ vybavený klepety. Během dramatické bitvy o první místo se natáčecí systém jednoho z robotů zaseklo, čímž připravil svůj tým o jisté vítězství.

Dvoudenní akce byla vyvrcholením tvrdé práce studentů středních škol. Největším zážitkem pro mnoho z nich byla návštěva laboratoří ESA a živý rozhovor s kosmonautem ESA Lucou Parmitanem, který se toho času nachází na Mezinárodní kosmické stanici.

Soutěž vyžadovala dovednosti v mnoha oblastech, což ovšem přesně koresponduje s procesem, kterým musí technici ESA procházet při vývoji kosmických zařízení. Studenti museli prokázat týmového ducha a rozdělit si úkoly při návrhu robotů, komunikaci a řízení stejně jako zajistit, že veškeré „papírování“ nezbytné pro zdárný průběh soutěže včetně zasílání zpráv o pokroku dorazí do ESA včas.

První den klání strávili studenti v zařízeních ESA a přípravou robotů. Některé týmy byly vzhůru až do půlnoci, když ladily své roboty a opravovaly poškození vzniklé při transportu – jen proto, aby se ujistily, že všechno je připraveno na finální akci.

Týmy si pomáhaly, přičemž jednotliví studenti navzájem oceňovali návrhy konkurenčních týmů. V kategorii jedenáct až třináct let vyhrál tým Space Raiders z Manchesteru ve velké Británii a v kategorii čtrnáct až šestnáct let získal prvenství tým TecnoRoisTres ze Španělska. Jak uvedl kosmonaut Luca Parmitano v závěrečné poznámce k soutěžním týmům: „Studenti představují naši budoucnost a my můžeme být právem hrdí na to, co tady dokázali.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.