Česky English

Úvodní stránka Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky Výzva k podání návrhů drobných experimentů v mikrogravitaci "Nahlédni do stavu beztíže"

Výzva k podání návrhů drobných experimentů v mikrogravitaci "Nahlédni do stavu beztíže"

9.11.2012

Výzva k podání návrhů drobných experimentů v mikrogravitaci "Nahlédni do stavu beztíže"

Informujeme o možnosti provedení drobného experimentu či demonstrace v podmínkách mikrogravitace (laicky řečeno ve stavu beztíže). Realizaci experimentu zajistí účastníci parabolického letu společnosti Novespace dne 28. 11. 2012. Předpokládají se experimenty trvající do 20 sekund a bez použití složitého speciálního vybavení.

ESA každoročně vyhlašuje výzvu "Fly Your Thesis!" (odkaz zde), která umožňuje realizaci pokročilých studentských vědeckých experimentů během parabolického letu. Oproti tomu výzva "Nahlédni do stavu beztíže" je zamýšlena spíše pro jednoduchou demonstraci jevů, pro vzdělávací aktivity na školách a pro šíření povědomí o kosmickém výzkumu a aplikacích. Během experimentů se předpokládá pouze omezená možnost měření a jednoduchý záznam průběhu experimentu na digitální kameru či fotoaparát.

Výzva je vhodná zejména pro žáky a studenty základních a středních škol. Výzva však není omezena pouze na oblast školství. Vítané jsou i návrhy odborné i laické veřejnosti.

Návrhy experimentů pošlete dr. Ondřejovi Rohlíkovi na email ondrej.rohlik@mdcr.cz, a to nejlépe do pátku 16. 11. 2012. Návrhy je možné konzultovat telefonicky na čísle 736 105 259.

DOPLNĚNÍ: na následujícím odkaze si můžete prohlédnout experimenty, které dr. Rohlík provedl na palubě letadla Zero-G na základě Vámi zaslaných návrhů - http://www.youtube.com/watch?v=YHh6OTyPDsw

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administrováno CMS systémem společnosti NETservis s.r.o.