Česky English

Úvodní stránka Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky Probuďte se, roboti!

Probuďte se, roboti!

8.8.2014

Probuďte se, roboti!

Programovat, hrát si a následně řídit svého kosmického droida: studenti z celé Evropy mohou řídit letku minidružic na Mezinárodní kosmické stanici jako výsledek úchvatné kosmické robotické hry.

Už čtvrtým rokem mění klání Zero Robotics kosmickou stanici v arénu pro evropské středoškoláky. Soutěž inspiruje mládež k tomu, aby napsala instrukce řídicí družice o velikosti volejbalového míče skrze virtuální pole s mnoha nástrahami.

Roboti pojmenovaní Spheres (Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites) postupují dle vzdálených příkazů a mohou se pohybovat ve stavu beztíže na kosmické stanici za použití vlastní síly, pohonu a navigace.

Klání přitom není jen o psaní kódu. Účastníci při něm musí řešit problémy, aplikovat své znalosti matematiky a fyziky stejně jako pracovat ve skupinách. Jen tak mohou dosáhnout úspěchu.

Všichni evropští studenti, kteří se chtějí zapojit, by měli začít už dnes pracovat na vlastním software stejně jako na své strategii, která jim pomůže zvítězit. Budou tak připraveni ve chvíli, kdy dojde v září ke zveřejnění kompletních dat týkající se mise.

 

Nechť tě kód provází

Soutěž začíná on-line simulacemi s postupně narůstající obtížností. Soutěžící mohou vytvořit a vizualizovat své kódy tím, že je odladí ve webovém prohlížeči a zcela zdarma.

Po hře proti dalších týmům v simulovaných kolech s cílem dosáhnout co nejvyššího skóre, získají finalisté možnost poslat své příkazy robotům Spheres umístěným na kosmické stanici. Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová podpoří evropské týmy tím, že zajistí celou soutěž z přední linie přímo na palubě orbitální základny.

Finále proběhne v lednu. Americké týmy se sjedou do Massachusetts Institute of Technology a evropské pak zase do technického střediska ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril