Česky English

Úvodní stránka Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky Mise-X: kosmický výcvik se vrací na školy

Mise-X: kosmický výcvik se vrací na školy

14.11.2012

Mise-X: kosmický výcvik se vrací na školy Budoucí průzkumníci vesmíru nastupují na značky a začínají cvičit jako kosmonauti v rámci projektu „2013 Mission-X“. Příští evropský kosmonaut mířící na Mezinárodní kosmickou stanici Luca Parmitano v jeho rámci dává mládeži náměty na to, jak být fit a jak žít zdravě.

 

Už po třetí rok se horečka jménem Mission-X šíří mezi mládeží na celé planetě. Školní děti ve veku 8 až 12 let mají možnost zúčastnit se ve dvaceti evropských zemích šestitýdenní akce. V Evropě patří k novým účastníkům projektu Švédsko, Norsko a Dánsko.

Splněním úkolů inspirovaných kosmickým výcvikem získají mladí průzkumníci body.

ESA a NASA očekávají, že se do projektu zapojí až patnáct tisíc studentů – což je zhruba trojnásobek počtu, který se zúčastnil prvního běhu.

Luca Parmitano vybízí studenty k orientaci na cvičení a zdravou stravu. Ve videu na webu ESA ukazuje, jak podobný je projekt Mission-X se skutečným výcvikem kosmonautů – a tím přináší nadšení z kosmických letů až ke školním dětem. Jak dodává: „Právě vy jste budoucnost!“

 

478 miliónů kroků na Měsíc
 
Skupinky dětí provádějí jednotlivá cvičení dle předepsaného harmonogramu, a tím získávají body. Tyto jsou následně přepočítávány na kroky, které mají jejich maskota – postavičku pojmenovanou Astro Charlie – jakoby dostat až na Měsíc. Ten je v rámci projektu přesně 478 miliónů kroků od Země.

Účastníci se kromě fyzické aktivity zapojí do vědeckého bádání a týmové práce. Výcvikové moduly jako třeba „Vyšplhej se na horu na Marsu“ nebo „Uskutečni kosmickou vycházku“ zvyšují nejen sílu, ale také vytrvalost, koordinaci, trénují rovnováhu či prostorovou orientaci.

Na závěr mise budou skupiny, které přispěly největším počtem bodů zveřejněny na webové stránce projektu Mission-X.

Mezinárodní start projektu „Mission-X: Train Like an Astronaut 2013“ se uskuteční 11. února. Kosmonaut ESA André Kuipers, který byl velvyslancem Mise-X v uplynulém ročníku, pronese řeč k budoucí generaci kosmických průzkumníků během živého webového vysílání ze střediska ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemí.

 
Jak se zapojit
 
Chcete být tak dobře připraveni, jako kosmonauti? V takovém případě nás kontaktujte na e-mailu isseducationteam@esa.int – následně pošleme propozice o tom, jak se do Mise-X v roce 2013 zapojit a jak můžete pomoci v tom, aby se Astro Charlie dostal na Měsíc.

Stejně tak se bude možné přihlásit k webovému vysílání a poslat Andrému otázky skrze výše uvedený e-mail nebo od počátku února skrze účet @ESAHSOeducation na Twitteru.

Aby se zúčastnily, potřebují školy tělocvičnu nebo otevřené prostranství vhodné ke cvičení plus spolupráci mezi učiteli tělocviku a ostatních předmětů.

Vezměte prosím v potaz, že cvičení může zabrat až deset hodin během šesti týdnů. Popis všech aktivit bude k dispozici na webu v několika jazycích.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril