Česky English

Úvodní stránka Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty Informace k programu ARTES 14 "NEOSAT"

Informace k programu ARTES 14 "NEOSAT"

30.12.2013

Informace k programu ARTES 14 "NEOSAT"

Cílem programu ARTES 14, s podtitulem Next Generation Platform NGP nebo také krátce NEOSAT,  je vývoj telekomunikační platformy určené pro tržní segment od 4 do 6 tun. Platforma by měla v letech 2020-30 zabírat majoritní podíl na zmíněném trhu. Na jejím vývoji má velký zájem francouzská kosmická agentura CNES spolu se společnostmi EADS Astrium a TAS, které na jejím vývoji do značné míry spolupracují a vystupují v roli hlavních kontraktorů (primes).

ESA počítá s tím, že po vytvoření univerzální platformy, stejně jako v případě Alphabus a Small GEO, dojde k realizaci mise(í) využívající prototyp platformy, nicméně stále však s podporou veřejného sektoru (velmi pravděpodobně formou PPP). Česká republika do programu vstoupila při jeho vzniku na Radě ESA na úrovni ministrů členských států v listopadu 2012 s částkou 2 mil.€.

V současné době ESA a CNES vyjednává s TAS a Astrium o podobě kontaktu na základě předloženého návrhu ze strany budoucích primes. V roce 2014 tak začne projektová fáze B, v rámci které bude realizován vývoj klíčových technologií v současnosti na nízké úrovni TRL, doplňující aktivity případně pozměňující základní parametry platformy a zejména výběr dodavatelů menších systémových celků a technologií formou veřejných soutěží (ITT/RFQ).

V listopadu 2013 proběhl ve francouzském Cannes informační den pro potenciální dodavatele, tzv. NEOSAT Suppliers´ Day. V prezentaci naleznete informace o aktuálním stavu programu a nejbližších událostech, výsledcích francouzského programu PIA který programu NEOSAT předcházel a dalších důležitých informacích dokreslující celkový obraz vývoje nové telekomunikační platformy.

Pro úplnost uvádíme kontaktní osoby na straně TAS a Astrium:
Michel Fabre, TAS   michel.fabre@thalesaleniaspace.com
Rene Fournier, Astrium   rene.fournier@astrium.eads.net

Autor: Martin Šunkevič   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril