Česky English

Úvodní stránka Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty Evropští ministři se rozhodli investovat do kosmických aktivit, aby podpořili konkurenceschopnost a růst

Evropští ministři se rozhodli investovat do kosmických aktivit, aby podpořili konkurenceschopnost a růst

19.12.2012

Evropští ministři se rozhodli investovat do kosmických aktivit, aby podpořili konkurenceschopnost a růst V italské Neapoli ESA završila úspěšné dvoudenní setkání Rady na ministerské úrovni. Zodpovědní ministři dvaceti členských zemí ESA a Kanady dnes rozdělili deset miliard euro na aktivity a programy ESA, které se uskuteční v následujících letech.

Kromě dvaceti členských zemí ESA a Kanady se na setkání objevilo několik pozorovatelů: zastoupeno tak bylo sedm z devíti členských zemí Evropské unie, které ale nejsou členy ESA (Estonsko, Maďarsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Malta), Evropská komise, Evropská vědecká nadace, organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites), EDA (European Defence Agency), EMSA (European Maritime Safety Agency), GSA (GNSS Agency) a OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development).  

Ministři zaměřili investice do oblastí s vysokým růstovým potenciálem nebo s okamžitým pozitivním dopadem na ekonomiku jako jsou telekomunikace a meteorologie. Odsouhlasili úroveň zdrojů ESA pro roky 2013 až 17, návrhy v oblasti dálkového průzkumu Země a potvrdili evropský zájem na využívání Mezinárodní kosmické stanice.

Ministři zajistili investice pro detailní definiční studie nového nosiče Ariane-6 a rozhodli se pokračovat ve vývoji Ariane-5 ME (Midlife Evolution) s cílem najít a využít co nejvíce podobností mezi oběma dopravními systémy. Tyto aktivity mají zajištěné financování na následující dva roky a rozhodnutí o pokračování obou programů bude přijato v roce 2014.

Ministři tak dali zelenou evropskému plánu poskytnout servisní modul pro novou kosmickou loď NASA Orion-MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle) jako kompenzaci za využívání ISS v letech 2017 až 20. Rozhodnutí je pro Evropu strategicky významné, protože otevírá dveře k budoucí spolupráci ESA a NASA na poli pilotovaných kosmických dopravních systémů.

Ministři členských zemí ESA odsouhlasili Politickou deklaraci, v níž konstatují, že ESA výtečně slouží Evropě. Ministři navíc nastartovali proces, který má identifikovat možnosti využití stávajících činností ku prospěchu všem, a to jak na mezivládní úrovni, tak na úrovni EU. Stejně tak vyjádřili své přání koordinovat a maximálně spojovat procesy iniciované na půdě ESA nebo EU. Politickou deklaraci podpořili i všichni ministři ze sedmi zemí, které jsou členy EU, ale ještě nevstoupily do ESA, a kteří se zúčastnili.

Ministři se rozhodli, že příští setkání na ministerské úrovni se uskuteční na jaře 2014.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril