Česky English

Úvodní stránka Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty ESA vybrala přístroje pro sondu určenou k průzkumu ledových měsíců planety Jupiter

ESA vybrala přístroje pro sondu určenou k průzkumu ledových měsíců planety Jupiter

26.2.2013

ESA vybrala přístroje pro sondu určenou k průzkumu ledových měsíců planety Jupiter ESA oznámila, že mise JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) ponese celkem jedenáct vědeckých přístrojů, kterou budou studovat největší planetu v naší sluneční soustavě a její velké oceány pokryté měsíce.

JUICE představuje první velkou (Large) misi z programu ESA Kosmická vize 2015 až 25. Se startem sondy se počítá v roce 2022 a příletem k Jupiteru v roce 2030. Zde následně stráví nejméně tři roky detailními pozorováními planety a jejích tří největších měsíců (jsou to Ganymede, Callisto a Europa).

O těchto měsících se domníváme, že na jejich povrchu pod věčně zmrzlým povrchem existují oceány v kapalném stavu. Sonda JUICE má za úkol zmapovat jejich povrch, zjistit vnitřní strukturu a zhodnotit, jaký mají potenciál hostit ve svých oceánech život.

Vědecký programový výbor ESA nyní odsouhlasil seznam přístrojů, mezi nimiž jsou kamery a spektrometry, laserový výškoměr a radar pro průzkum pod ledovým příkrovem. Mise kromě toho ponese magnetometr, monitor plazmy a částic stejně jako hardware pro rádiové pokusy.

Přístroje vyvinou vědecké týmy z patnácti evropských zemí, Spojených států a Japonska na základě odpovídajících národních příspěvků.

„Výběr přístrojů pro JUICE je klíčovým mezníkem pro tuto významnou misi ESA do vnější části sluneční soustavy, která představuje bezprecedentní příležitost ukázat vůdčí evropskou pozici v technologických i vědeckých znalostech,“ komentuje ředitel ESA pro vědu a robotický průzkum Alvaro Giménez Cañete.

„Sestava přístrojů přesně pokrývá všechny vědecké cíle mise, od sledování silného magnetického pole planety Jupiter a plazmového prostředí až po dálkový průzkum povrchu a vnitřní struktury ledových měsíců,“ dodává koordinátor misí ESA ve sluneční soustavě Luigi Colangeli.

Při misi bude sonda JUICE pozorovat Jupiterovu atmosféru a magnetosféru a její interakci se čtyřmi Galileovskými měsíci – třemi výše zmíněnými plus Io.

Pro automat je plánována realizace tuctu průletů u Callisto, krátery nejvíce zvrásněného objektu ve sluneční soustavě, stejně jako dvojice průletů u Europy, během nichž budou provedená první měření síly jejího ledového příkrovu.

Sonda JUICE pak skončí na oběžné dráze měsíce Ganymede, z níž bude studovat jak jeho ledový povrch, tak vnitřní strukturu včetně podpovrchového oceánu.

Největší měsíc ve sluneční soustavě, Ganymede, je zároveň jediným, o kterém je známo, že vytváří vlastní magnetické pole. JUICE má proto detailně studovat unikátní magnetickou a plazmovou interakci s magnetosférou mateřské planety.

„Jupiter a jeho ledové měsíce tvoří jakýsi malý sluneční systém. Díky tomu se před evropskými vědci a jejich mezinárodními partnery otevírá příležitost dozvědět se více o vzniku světů příhodných pro vznik života u jiných hvězd,“ doplňuje vědecký pracovník ESA pro misi JUICE Dmitrij Titov.

Výběr vědeckých přístrojů zajišťuje, že mise JUICE směřuje dle plánu ke svému startu v roce 2022.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril