Česky English

Úvodní stránka Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty ESA BIC může vzniknout také v České republice

ESA BIC může vzniknout také v České republice

1.2.2013

ESA BIC může vzniknout také v České republice Posláním podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury ESA BIC je vytvoření životaschopných firem, jejichž hlavní náplní podnikání je využívání výstupů kosmických technologií v různých odvětvích národního hospodářství.

Vedle kancelářských prostor za zvýhodněných podmínek ESA BICs zejména poskytují:

  • technickou podporu (poradenství týkající se samotného předmětu podnikání, tedy konkrétní oblasti kosmických technologií);
  • pomoc s podnikatelským záměrem (business plány, analýzy trhu, práva duševního vlastnictví);
  • finanční podporu (pomoc při hledání kapitálových zdrojů, zvýhodněných půjček, strategického partnerství a další);
  • administrativní podporu (IT služby, pomoc při získávání různých povolení, možné sdílení vybraných laboratorních a testovacích prostor apod.).

 ESA BIC sídlí v různých evropských zemích a jejich počet brzy překročí první desítku. Inkubátory jsou podporovány ESA Technology Transfer and Promotion Office (TTPO) v rámci programu Technology Transfer Programme.

Ministerstvo dopravy, jakožto gestor za členství ČR v Evropské kosmické agentuře (ESA), zahájilo kroky směřující k podpoře vzniku inkubačního centra začleněného do struktury inkubačních center ESA (ESA BIC) i na území ČR. Cílem tohoto centra by měla být zejména podpora činnosti začínajících malých a středních podniků v jejich rozvoji a usnadnění jejich zapojení do oblasti kosmických aktivit. ESA BIC by mělo umožnit realizaci nových nápadů, pomoci novým firmám k dalšímu rozvoji a urychlit transfer kosmických technologií mimo kosmický sektor a naopak.

Ministerstvo dopravy spolu s ESA a CzechTrade připravuje tematický seminář zaměřený na problematiku inkubačních center působících v sektoru kosmických aktivit, který se bude konat v odpoledních hodinách (od 13,30 registrace) dne 27. března 2013 v prostorách Ministerstva dopravy. Seminář je určen zejména pro místní samosprávy, technologické parky, BIC, banky apod. Seminář bude moderován experty z ESA a je určen především pro ty subjekty, které mají zájem se přímo podílet na vzniku ESA BIC v České republice, či které s ESA BIC chtějí spolupracovat.

V horizontu do jednoho měsíce od konání semináře bude Ministerstvo dopravy očekávat od českých subjektů (resp. jejich konsorcií) konkrétní návrhy na vznik ESA BIC v ČR, včetně obchodního plánu a modelu financování, či podněty pro spolupráci s budoucím českým ESA BIC. Třetí strany, které mají zájem poskytovat konzultační, finanční či jiné služby novým firmám na poli kosmických aktivit prostřednictvím inkubačního centra ESA v ČR, budou moci rovněž předložit svůj záměr.

O oficiální podpoře konkrétních návrhů následně rozhodne Koordinační rada ministra dopravy pro kosmické aktivity, ve které jsou zastoupeny MD, MŠMT, MPO, MŽP, MZV, Ministerstvo obrany a Úřad vlády.


Více o ESA BICs naleznete zde.

Registrace na seminář je k dispozici zde.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril