Česky English

Úvodní stránka Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty Český úspěch na Marsu - multianodové tantalové kondenzátory firmy AVX Corporation napájejí ChemCam Laser sondy Curiosity.

Český úspěch na Marsu - multianodové tantalové kondenzátory firmy AVX Corporation napájejí ChemCam Laser sondy Curiosity.

5.10.2012

Český úspěch na Marsu - multianodové tantalové kondenzátory firmy AVX Corporation napájejí ChemCam Laser sondy Curiosity. AVX Corporation, přední výrobce pasivních součástek a propojovacích řešení, vyvinula a dodala 630 tantalových multianodových kondenzátorů, které jsou odpovědné za napájení laserového ChemCam modulu na palubě vozítka Curiosity, jenž na povrchu Marsu úspěšně přistálo 6. srpna 2012. Chemcam laserový modul je kombinací malé chemické laboratoře a kamery. Je navržen tak, aby analyzoval chemické složení hornin na Marsu.

Dne 20. srpna vystřelila poprvé a úspěšně Curiosity svým laserem do povrchu Marsu a zkoumala horninu velikosti pěsti, operace byla příhodně nazvána Korunovace. Laser na modulu ChemCam bombardoval horninu 30-ti impulzy v desetivteřinových intervalech, z nichž síla každého impulzu měla sílů více než jednoho milionu Wattů po dobu pěti miliardtin sekundy.

Laserový zdroj modulu ChemCam musel splnit extrémní požadavky, jako jsou velmi malá velikost i váha, zároveň musel poskytnout opravdu extrémní výkon a být sestrojen výhradně z dobře zavedených, vysoce spolehlivých komponent. Ve spolupráci s Institutem Výzkumu v Astronomii a Planetologii (IRAP), Centre National d´Études Spaciales (CNES) v Toulouse ve Francii, a součástí americko-francouzského vývojářského týmu, do kterého se zapojila i divize tantalové výroby firmy AVX v Lanškrouně v České Republice a Biddefordu v Maine, byla navržena velká banka 630 multianodových tantalových kondenzátorů (470μF 10V). Kondenzátory se vyrábějí v továrně AVX v Lanškrouně, která získala potvrzení o schválení výrobního procesu od ESA, a dále jsou re-testovány na dodržení MIL standardů v pobočce AVX v Biddefordu. Výroba byla zaloźena na osvědčené, vysoce kvalitní technologii AVX, která umožňuje poskytnout při provozu kondenzátorů velmi nízkou úroveň ESR.

Technický marketingový manager tantalové divize Tomáš Zedníček, Ph.D. řekl: „Všichni jsme velmi nadšení z posledního velkého úspěchu NASA na Marsu s projektem ChemCam a jsme rádi, že můžeme být součástí – i když jen malou – této vzrušující, historické mise. Toto je velký krok pro nás všechny a přejeme sondě Curiosity hodně štěstí“.

V ChemCam se nachází laser, kamera a teleskop, kterými lze zjistit složení hornin a půdy v okolí, ze vztyčeného ramena, na němž se ChemCam nachází. To vše z výšky 2 m nad zemí. Laserové pulsy odpařují kousky hornin o velikosti špendlíkové hlavičky na vzdálenost až 32 stop (7 metrů), při tom je produkován záblesk světla, který je sledován dalekohledem, za současné ionizace materiálu laserem. Optické vlákno z ramena dalekohledu přináší data do 20 cm dlouhého těla přístroje, které analyzuje světlo z ionizovaného materiálu s cílem určení chemického složení cíle.

Vědci budou využívat tento nástroj na palubě Curiosity aby posoudili, zda oblast v okolí přistání někdy hostila podmínky příznivé pro mikrobakteriální život, stejně tak, jako zda dané podmínky prostředí vůbec umožňují možnost zachování těchto informací.

 

Původní článek zde.

Oficalní stránky ChemCam zde.

 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril