Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Země z vesmíru: svět proměny

Země z vesmíru: svět proměny

6.11.2013

Země z vesmíru: svět proměny

Na tomto radarovém snímku pořízeném družicí Envisat jsou zachycená jezera a hory v západní Ugandě.

Zobrazená oblast je částí Albertinské trhliny, což je část Východoafrické trhliny, kde se Somálská plošina odděluje od zbytku kontinentu.

V pravém horním rohu je jezero George. Jejím středem prochází rovník, přičemž tato masa vody byla označena Ramsarskou konvencí jako „mokřad mezinárodního významu“ (Wetland of International Importance). To je mezivládní dohoda týkající se udržitelného využití mokřadů.

Jeho vody tečou do kanálu Kazinga – známého svou vysokou koncentrací hrochů a nilských krokodýlů – a následně končí v jezeře Edward v levém dolním rohu.

Barva dvou jezer a propojujících kanálů ukazuje na změny ve stavu vodní hladiny mezi jednotlivými lokalitami. Na druhé straně kanálu jsou velké krátery a kráterová jezera, která lemují vulkanická pole.

Na horní části snímku můžeme vidět úpatí pohoří Rwenzori na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo (západně).

Nejvyšší vrchol dosahuje výšky 5100 metrů nad mořem, přičemž horský řetěz je domovem mnoha ledovců, jezer a vodopádů. Jenže klimatické změny negativně ovlivnily právě ledovce a následně i vegetaci v horách a jejich biodiverzitu.

Na jižní části hor jsou jasně růžové, fialové a zelené oblasti, které ukazují, kde došlo k proměnám zemského pokryvu v době, kdy byly pořízeny tři radarové snímky, z nichž byl vytvořený tento finální obraz. Tyto změny se primárně týkají vegetace, protože místní země jen pokryta zemědělskými oblastmi. Je tu také jasně viditelná oblast, kde končí zemědělské aktivity a kde začíná chráněná oblast země.

Snímek byl vytvořený kombinací tří záběrů jedné oblasti pořízených radarem na družici Envisat 14. června 2007, 14. února 2008 a 3. července 2008.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril