Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Viceprezident Grónska navštívil ESA

Viceprezident Grónska navštívil ESA

4.9.2012

Viceprezident Grónska navštívil ESA Grónský vicepremiér a ministr pro bydlení, infrastrukturu a dopravu Jens Frederiksen uskutečnil 29. srpna svoji první oficiální návštěvu ve středisku ESA ESRIN.

Přijal jej Stephen Briggs, vedoucí plánování a koordinace programů dálkového průzkumu Země v ESA, který jednal jménem generálního ředitele ESA Jeana-Jacquese Dordaina a ředitele programů dálkového průzkumu Země a vedoucího střediska ESRIN Volkera Liebiga.

Pan Frederiksen byl doprovázený ministerskou poradkyní a vedoucí zastoupení Grónska v EU, paní Lidou Skifte Lennertovou. Společně se zúčastnili řady prezentací, které se věnovaly monitorování Arktidy, což je klimatickými změnami jeden z nejpostiženějších regionů.

Jednou z hlavních otázek, které se během dne řešily, byla nová strategická a geopolitická role oblasti.

Díky postupnému odtávání ledu se Arktida stává čím dál dostupnější: mění se z oblasti vědeckého zájmu do oblasti bezpečnostních, komerčních či ekologických zájmů.

Nárůst komerčních aktivit stejně jako využívání místních zdrojů klade čím dál větší důraz na infrastrukturu, mapování, přesné předpovědi počasí nebo klimatické aplikace.

Družice nabízí unikátní příležitosti k monitorování životního prostředí, mohou poskytnout nenahraditelné služby v navigaci a komunikaci, zlepšit námořní bezpečnost a pomoci vybudovat tolik potřebnou infrastrukturu v Arktidě.

Během své přednášky pan Frederiksen zdůraznil větší autonomii a novou roli Grónska, které je skrze Dánské království úzkým spojencem evropských institucí.

Vyjádřil silný zájem na vývoji dalších sítí, spojení a aktivit směrem ke kosmickým systémům, které mohou pomoci v rozvoji služeb, infrastruktury nebo průmyslových aplikací v regionu.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril