Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Vecmap sleduje asijského komára

Vecmap sleduje asijského komára

17.8.2012

Vecmap sleduje asijského komára Pod bdělým dohledem iniciativy ESA Vecmap se v dohledné době podaří vymýtit asijského komára z Belgie. Poprvé byl v této zemi pozorovaný v roce 2002, přičemž může šířit nemoci jako západonilskou horečku nebo horečku Dengue.

Vecmap testuje přesné mapování komárů v Evropě – a zvláště pak komárů, kteří jsou nosiči různých nemocí.

Nemoci přenášené komáry nebo klíšťaty začínají v Evropě představovat čím dál větší problém. Jenomže předpovídat, kdy se komáři přemnoží a začnou šířit infekce, je obtížné. Příhodné podmínky, lokality nebo načasování se druh od druhu silně liší.

Vecmap poskytuje mapu rizikových oblastí tím, že celý proces zjednodušuje: na základě vstupů stanovuje rizikové oblasti, čímž výrazně usnadňuje sledování populace komárů.

Skládá se ze software stejně jako z podpůrných služeb, přičemž kombinuje jak data získaná v terénu, tak pozorování provedená z oběžné dráhy Země. Použitá jsou data jako například druh vegetace, teplota nebo vlhkost půdy.

Data naměřená přímo v terénu jsou vkládána inspektory do chytrých mobilních telefonů, kde jsou doplněna o přesné souřadnice díky satelitní navigaci. Odtud data putují do centrální databáze.

V závislosti na potřebách uživatelů jsou pak vytvářené grafy, stejně jako může být provedený interaktivní průzkum databáze.

Firma Avia-GIS byla nyní požádaná, aby koordinovala program vymýcení asijského komára z Belgie. Úřady totiž jeho přítomnost začaly vnímat jako zvýšené riziko: zvláště pak Vědecký institut veřejného zdraví z belgického projektu Modirisk.

Avia-GIS spolupracuje s ESA na vývoji Vecmapu a nyní jej bude využívat pro získávání potřebných dat v rámci belgického programu.

Komáři budou sledováni až do konce letošní sezóny – a pak bude projekt pokračovat od března 2013.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril