Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Start družice MetOp-B odložen

Start družice MetOp-B odložen

30.4.2012

Start družice MetOp-B odložen Organizace EUMETSAT a ESA byly informovány poskytovatelem startu, firmou Starsem, že vypuštění družice MetOp-B plánované raketou Sojuz na 23. května 2012 z kosmodromu Bajkonur, je nutné odložit. A to v důsledku nutnosti přijetí dalších opatření týkajících se bezpečnosti v dopadových zónách, do kterých zamíří jednotlivé odhozené stupně nosiče po startu.

Start je prozatím odložený o několik týdnů – až do okamžiku, kdy budou implementována potřebná opatření. Prozatím se předpokládá, že k vypuštění by mohlo dojít ve druhé polovině července: tedy až po startu evropské geostacionární družice MSG-3. Ten je plánovaný na 19. června z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Družice MetOp-B je druhou ze tří plánovaných polárních observatoří řady MetOp, které byly pořízeny na základě požadavku organizace EUMETSAT agenturou ESA a objednány u evropského konsorcia firem vedených společnostní Astrium. Satelit nese kromě jiných i přístroje dodaných francouzskou kosmickou agenturou CNES (Centre National d’Etudes Spatiales) a americkým úřadem NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Družice MetOp tvoří kosmickou součást systému EPS (Eumetsat Polar System).

Po úspěšném dokončení všech plánovaných testů pod taktovkou ESA a průmyslových partnerů bude družice MetOp-B uložena do stabilního a bezpečného prostředí v zařízení firmy Starsem na Bajkonuru. Zde bude čekat na stanovení termínu startu a na natankování pohonnými látkami.


O Evropské kosmické agentuře

Evropa je aktivně zapojena do kosmických aktivit již několik desetiletí. Již od roku 1975 koncentruje ESA zdroje od jednotlivých členských států, aby vytvořila (celo)evropskou kapacitu schopnou realizovat společné programy a aktivity, které výrazně přesahují možnosti jakékoliv jednotlivé evropské země.

ESA vyvíjí nosné rakety, kosmické lodě a pozemní zařízení, které pomáhají udržovat Evropu v první linii globálních kosmických aktivit. Vypouští družice pro dálkový průzkum Země, navigaci, telekomunikace či astronomická pozorování, posílá sondy do vzdálených koutů sluneční soustavy a spolupracuje na pilotovaných kosmických aktivitách.

Organizaci ESA tvoří devatenáct členských států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Ve Výboru ESA je kromě toho zastoupena Kanada, která se podílí na některých programech v rámci dohod o spolupráci. V programu PECS (Plan for European Cooperating States) jsou pak zastoupeny Estonsko, Maďarsko, Polsko a Slovinsko a o jejich vstupu do agentury se aktuálně jedná.


O organizaci EUMETSAT

Organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) je mezivládní orgán se sídlem v německém Darmstadtu. V současné době má 26 evropských členských států (Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie) a pět států spolupracujících (Bulharsko, Estonsko, Island, Litva a Srbsko).

EUMETSAT provozuje geostacionární družice Meteosat-8 a -9 nad Evropou a Afrikou a Meteosat-7 nad Indickým oceánem.

První evropská meteorologická družice na polární dráze MetOp-A byla vypuštěna v říjnu 2006 a operační data dodává od 15. května 2007.

K misím, které provozuje EUMETSAT, doplňuje oceánografická data ještě oceánografická družice Jason-2. Ta odstartovala 20. června 2008.

Data a produkty poskytované satelity EUMETSAT se významným způsobem podílí na předpovídání počasí a monitorování globálního klimatu.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril