Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Nová evropská meteorologická družice dorazila na kosmodrom

Nová evropská meteorologická družice dorazila na kosmodrom

21.3.2012

Nová evropská meteorologická družice dorazila na kosmodrom Poté, co meteorologická družice MetOp-B bezpečně dorazila do Kazachstánu, je toto sofistikované zařízení nyní pečlivě dokončováno a testováno před tím, než se 23. května vydá do vesmíru. MetOp-B má za úkol získávat kritická data nezbytná pro předpověď počasí a monitorování klimatu.

Program MetOp je společným projektem organizací ESA a Eumetsat. Skládá se z trojice identických satelitů, která má zajistit nepřetržitá pozorování až do roku 2020.

První družice ze série, MetOp-A, byla vypuštěna do vesmíru v roce 2006 a představovala počátek nové éry v operační meteorologii: byl to první evropský satelit pro předpovídání počasí, který se pohyboval na polární dráze.

Nyní nastal čas pro start druhého satelitu: MetOpu-B.

Ten ponese soubor citlivých přístrojů pro získávání klíčových informací o celé řadě proměnných hodnot: od teploty a vlhkosti přes rychlost a směr větru nad oceánem až po koncentraci ozónu a dalších atmosférických plynů. Všechna tato pozorování jsou důležitá pro předpověď počasí stejně jako pro sledování klimatu.

Protože MetOp-A je stále v aktivním provozu, budou obě zařízení pracovat v tandemu. Tím bude kvantita i kvalita získaných dat ještě vyšší.

MetOp-B dorazil na kosmodrom Bajkonur v úterý 6. března po letu z Toulouse (Francie) na palubě nákladního letounu Antonov.

Dva samostatné lety přivezly nejen vlastní družici, ale také její až dosud oddělené panely slunečních baterií plus další podpůrné vybavení, které bude nezbytné pro předstartovní přípravu zařízení.

MetOp-B bude do vesmíru dopravený osvědčenou raketou Sojuz s horním stupněm Fregat.

Družice a její podpůrné vybavení bylo nyní na kosmodromu vybaleno: technici konstatovali, že nic neutrpělo během dopravy poškození. Následující týdny tak budou věnované důkladnému testování před zapouzdřením satelitu do aerodynamického krytu nosiče.

„Jsme upřímně potěšeni, že družice MetOp-B bezpečně dorazila na místo startu,“ uvedl projektový manažer ESA Luciano Di Napoli.

„Další týdny ovšem budou neméně důležité, protože během nich musíme tuto špičkovou družici uvést do perfektní předstartovní kondice.“

Družice řady MetOp jsou postavené evropským konsorciem, které vede firma EADS Astrium.

Program MetOp je evropským příspěvkem ke společnému projektu s americkým úřadem NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Družice jsou proto navržené tak, aby mohly pracovat coby součást systému NOAA: létají navíc po vzájemně koordinovaných oběžných drahách, čímž je dosaženo maximálního využití kosmických zdrojů.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.