Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Nejnovější evropský meteorologický satelit MSG-3 pořídil první snímek

Nejnovější evropský meteorologický satelit MSG-3 pořídil první snímek

13.8.2012

Nejnovější evropský meteorologický satelit MSG-3 pořídil první snímek Přístroj SEVIRI (Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager) na palubě družice MSG-3 pořídil 7. srpna 2012 svůj první snímek Země. Fotografie dokazuje, že nejnovější evropská geostacionární meteorologická družice, která byla vypuštěna 5. července, funguje výborně a že zdárně prochází šestiměsíční fází testování před tím, než bude nasazena do operačního provozu.

Za první operace družice ve vesmíru přitom byla zodpovědná Evropská kosmická agentura (ESA), která následně MSG-3 předala organizaci EUMETSAT. Stalo se tak 16. července.

První snímek je společným úspěchem ESA, EUMETSATu a celého evropského kosmického průmyslu. EUMETSAT spoléhá při vývoji a výrobě nových družic na ESA: nejinak tomu bylo i v případě MSG-3. Tento model umožnil Evropě stát se tahounem v družicové meteorologii, neboť dovoluje maximálně využít odborný potenciál obou agentur.

 

O družicích MSG (Meteosat Second Generation)

MSG je společným programem ESA a EUMETSATu. ESA je zodpovědná za vývoj družic v rámci uživatelských a systémových požadavků definovaných EUMETSATem – stejně tak je zodpovědná za uzavírání kontraktů. ESA stejně tak provádí startovací a aktivační operace ve vesmíru společně s naváděním satelitu na cílovou geostacionární dráhu – následně je pak předaný EUMETSATu pro každodenní využívání.

EUMETSAT vyvíjí pozemní část segmentu, která slouží k dodávkám produktů a služeb k jednotlivým uživatelům stejně jako vyhodnocuje jejich měnící se požadavky. Dále zajišťuje nákup nosných raket a provozování celého systému.

MSG-3 je třetí ze čtyř družic, které byly oznámeny v roce 2002. Tyto rotací stabilizované satelity nesou jako hlavní přístroj SEVIRI (Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager).

SEVIRI se zaměřuje na Evropu a Afriku, aby mohl přinášet podrobné informace o aktuálním počasí – především pak o rychle se vyvíjejících bouřkách. Snímá zemský povrch a atmosféru každých 15 minut ve dvanácti různých vlnových délkách, čímž sleduje vývoj oblačnosti a měří teplotu.

SEVIRI má rozlišovací schopnost zhruba kilometrových detailů u objektů ve viditelném spektru a tří kilometrů ve spektru infračerveném.

Kromě monitorování počasí a sbírání záznamů o klimatu má MSG-3 ještě dvojici sekundárních zařízení.

Senzor GERB (Global Earth Radiation Budget) bude měřit množství sluneční energie, které je vyzařováno Zemí zpět do vesmíru, abychom získali přesnou představu o tom, kolik energie je vlastně do našeho klimatického systému dodáváno. Stejně tak získáme lepší představu o tom, jak probíhá atmosférická cirkulace mezi denní a noční stranou planety. Transpondér S&R (Search & Rescue) zase dělá z družice přenosovou stanici signálů z nouzových vysílačů.

Družice MSG byly postaveny v Cannes (Francie) evropským průmyslovým týmem pod vedením firmy Thales Alenia Space France. Podílelo se na nich více než padesát subkontraktorů ze třinácti evropských zemí.

Poslední družice z celé řady, MSG-4, má plánovaný termín startu v roce 2015.


O Evropské kosmické agentuře

Evropská kosmická agentura je evropskou bránou do vesmíru.

ESA je mezivládní organizace, která byla vytvořena v roce 1975. Jejím posláním je vytvářet evropské kosmické možnosti a zajišťovat, aby investice do kosmických aktivit měly maximální přínos pro všechny obyvatele Evropy i světa.

Organizaci ESA tvoří devatenáct členských států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Sedmnáct z nich je členem Evropské unie.

ESA má uzavřenou dohodu o spolupráci s dalšími devíti zeměmi EU a vede jednání s jednou zbývající (Bulharsko). Polsko pracuje na přistoupení k ESA jakožto dvacátý členský stát. Na některých programech ESA se podílí také Kanada v rámci dohody o spolupráci.

Koordinací finančních a intelektuálních zdrojů svých členů může ESA realizovat programy a aktivity, které jsou mimo možnosti jakékoliv samostatné evropské země.

ESA vyvíjí nosné rakety, kosmické lodě a pozemní zařízení, které pomáhají udržovat Evropu v první linii globálních kosmických aktivit.

Vypouští družice pro dálkový průzkum Země, navigaci, telekomunikace či astronomická pozorování, posílá sondy do vzdálených koutů sluneční soustavy a spolupracuje na pilotovaných kosmických aktivitách.


O organizaci EUMETSAT

Organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) je mezivládní orgán se sídlem v německém Darmstadtu. V současné době má 26 evropských členských států (Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie) a pět států spolupracujících (Bulharsko, Estonsko, Island, Litva a Srbsko).

EUMETSAT provozuje geostacionární družice Meteosat-8 a -9 nad Evropou a Afrikou a Meteosat-7 nad Indickým oceánem.

První evropská meteorologická družice na polární dráze MetOp-A byla vypuštěna v říjnu 2006 a operační data dodává od 15. května 2007.

K misím, které provozuje EUMETSAT, doplňuje oceánografická data ještě oceánografická družice Jason-2. Ta odstartovala 20. června 2008.

Data a produkty poskytované satelity EUMETSAT se významným způsobem podílí na předpovídání počasí a monitorování globálního klimatu.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.