Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Nečekané přerušení činnosti družice Envisat

Nečekané přerušení činnosti družice Envisat

12.4.2012

Nečekané přerušení činnosti družice Envisat Po deseti letech služby přestala družice ESA Envisat nečekaně vysílat vědecká data na Zemi. Pozemní řídící středisko nyní usilovně pracuje na tom, aby se kontakt se satelitem podařilo obnovit.

Ačkoliv byla původně plánovaná životnost více než dvakrát překročena, ESA doufala, že se družici podaří udržet v provozu alespoň do doby, než se do vesmíru vydají její nástupnické satelity řady Sentinel.

První náznaky problémů se objevily 8. dubna, když bylo spojení s Envisatem nečekaně přerušeno. Během přeletu nad pozemní stanicí Kiruna ve Švédsku tak nebyla proti očekáváním získána žádná data.

Tým řízení letu proto obratem vyhlásil stav nouze a okamžitě požádal o pomoc další sledovací stanice ESA na světě. Následovalo vytvoření skupiny specialistů na letové operace a letovou dynamiku.

Následující dny se skupina, v níž byli i specialisté z průmyslových firem, pokoušela znovuobnovit spojení s družicí.

V tuto chvíli ale víme jen to, že Envisat je na stabilní oběžné dráze. Veškeré pokusy o obnovení komunikace byly dosud neúspěšné.

Byla ustanovena i vyšetřovací komise pro zjištění příčin této mimořádné situace: jde o standardní postup v případě, že dojde ke ztrátě spojení s aktivní misí.

Družice Envisat dosud překročila svoji plánovanou aktivní životnost o pět let. Od svého startu v roce 2002 tento pozoruhodný satelit obletěl Zemi padesáttisíckrát a pořídil tisíce snímků, stejně jako získal ohromné množství dat, které výrazně přispěly k pochopení naší neustále se měnící planety. Už za doby své aktivní práce se tak Envisat stal legendou v oblasti dálkového průzkumu Země.

Envisat je nejkomplexnější kdy vypuštěná družice pro dálkový průzkum Země: nese deset sofistikovaných přístrojů, které získávají informace o pevninách, oceánech, světových zásobách ledu a zemské atmosféře. Ve spolupráci s předchozími misemi ERS, které pracovaly od roku 1991, nám Envisat umožnil získat přesná data o klimatických změnách za posledních dvacet let.

Data z družice Envisat byla využita ve více než čtyř tisících projektech v sedmdesáti zemích světa. A jejich využití nekončí: jsou uložena v databázích, kde budou uživatelům k dispozici ještě dlouhé roky.

Na základě předchozí dohody s Kanadskou kosmickou agenturou bude po dobu trvání problémů s družicí Envisat zajištěna pro prioritní projekty dodávka ze satelitu Radarsat.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig k celé situaci uvedl: „Přerušení služeb poskytovaných observatoří Envisat ukazuje, že start družic Sentinel připravovaných v rámci programu GMES, se stal více než potřebným.“

První z družic Sentinel, které jsou součástí evropského programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security), je připravena k vypuštění v roce příštím.

Satelity Sentinel budou sbírat data, která nám mají pomoci zlepšit řízení životního prostředí stejně jako pochopit a hodnotit dopady klimatických změn na něj.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril