Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Mikrodružice Proba-1 vyfotografovala olympijský park

Mikrodružice Proba-1 vyfotografovala olympijský park

15.8.2012

Mikrodružice Proba-1 vyfotografovala olympijský park Olympijské hry byly sledovány celým světem – a také mimo něj. Díky bezoblačné obloze dokázala nejmenší kamera (High Resolution Camera) na nejmenší družici ESA (Proba-1) zachytit tento snímek londýnského olympijského parku.

Olympijskému parku dominuje oválný Olympijský stadión: vše je vidět na fotografii s rozlišením pětimetrových detailů. Park Victoria je na západě snímku a Hackney Marsh na severozápadě.

Snímek získala kamera High Resolution Camera (HRC). Jedná se o černobílé zobrazovací zařízení vybavené teleskopem typu Cassegrain, který byl zmenšen natolik, aby se vešel na palubu družice Proba-1. Celkový objem družice, která obíhá kolem naší planety ve výšce 720 kilometrů, je menší než jeden metr krychlový.

Kromě HRC najdeme na palubě satelitu Proba-1 ještě větší hyperspektrální zobrazovač CHRIS (Compact High Resolution Imaging Spectrometer), který má možnost pořizovat snímky s rozlišením patnáctimetrových detailů v jednom z 62 spektrálních pásem – a z několika různých úhlů. Snímek olympijského parku byl s HRC zachycený 11. srpna.

 

O družici Proba-1

Satelit Proba-1, který funguje více než deset let, je první družicí ze série zařízení určených k testování nových technologií přímo v podmínkách vesmíru. S objemem menším než jeden metr krychlový obsahuje Proba-1 mnoho experimentů včetně kompaktního přístroje HRC, který je schopen získávat černobílé snímky o ploše 25 kilometrů čtverečních.

Proba je zkratka z anglického „Project for Onboard Autonomy“: obě kamery jsou totiž z velké části zcela autonomní. Kontroloři z belgického řídicího střediska v Redu jen pošlou na satelit informace o tom, která oblast má být vyfotografována (tedy její souřadnice). Ten pak udělá zbytek práce: srovná si přístroje s cílovou oblastí na Zemi a vyfotografuje ji.

Proba-1 byla vypuštěna v říjnu 2001 jako experimentální mise, ale protože je stále ve výborném technickém stavu, byla nedávno převedena do kompetence týmu dálkového průzkumu Země v ESA. Letos se díky softwarové opravě podařilo uvést zpět do plného provozu její hvězdná čidla poškozená radiací.

V listopadu 2009 byla Proba-1 doplněna o sesterskou stanici Proba-2, která je zaměřena na sledování sluneční aktivity. Na příští rok se chystá start Proby-V, které bude sledovat globální vegetaci.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril