Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Kosmická řešení pro Arktidu

Kosmická řešení pro Arktidu

24.2.2012

Kosmická řešení pro Arktidu Politika stejně jako řešení a financování nových aktivit jsou náplní dvou akcí, na které se vydává ESA. Na nich tvůrci politiky stejně jako zástupci univerzit, průmyslu a uživatelů hledají, jak by kosmické služby mohly pomoci řešit výzvy, které přináší Arktida. Jde především o změnu klimatu, bezpečnost dopravy a trvale udržitelný rozvoj.

Výkyvy klimatu rapidně mění Arktidu, což oblast dělá čím dál nepřístupnější. Tající led ji přeměňuje z jednoho z nejdůležitějších vědeckých regionů do oblasti, která poutá pozornost kvůli komplexním vazbám týkajícím se životního prostředí, bezpečnosti a komerčních otázek.

Během posledních let tak poutala čím dál větší pozornost nejen mezi samotnými arktickými zeměmi, ale také přímo Evropské unie nebo některých nearktických regionů.

Ve stejné době ale roste tlak na Arktidu: je za ním rostoucí ekonomická poptávka po zdrojích, která je navíc v daném případě umocněná globálním oteplováním a dostupností dříve nedostupných lokalit. Odhaduje se například, že třináct procent neobjevených ložisek ropy a třicet procent zemního plynu leží severně od polárního kruhu.

Už dnes je přitom v Arktidě významné množství lodní dopravy – a severní i severozápadní cesty se pravidelně otevírají komerční dopravě.

Jenomže narůstající rybářský provoz si žádá odpovídající dohled. Stejně jako otevírání nových těžařských možností nebo turistiky.

Ovšem Arktida také představuje celou řadu výzev včetně nebezpečných pracovních podmínek, extrémně citlivého životního prostředí nebo odlehlosti. Konstantní ledová pokrývka, driftující ledovce, špatná viditelnost, nízké teploty a dlouhá polární noc se na lidských aktivitách také podepisují.

Dne 12. března se uskuteční workshop, jehož cílem bude přiblížit možnosti integrované družicové komunikace, navigace a dálkového průzkumu Země právě v případě zajištění podpory těchto lidských a ekonomických aktivit v extrémních podmínkách.

Workshop se uskuteční v Dánsku. Organizuje jej Středisko pro polární činnosti při Dánské technické univerzitě pod záštitou programu ESA IAP (Integrated Applications Promotion).

Mezi účastníky budou poskytovatelé služeb i technologií stejně jako systémoví integrátoři z ropného a plynárenského průmyslu, zástupci lodních společností a rybářů.

Cílem je identifikovat skutečné operační potřeby uživatelů v Arktidě, představit možnosti kosmických aplikací a podpořit další aktivity IAP, které by vedly ke vzniku dalších služeb.

Jen den po tomto workshopu se ve stejném místě uskuteční konference „Space for the Arctic 2012“ (Vesmír pro Arktidu). Tu pořádá Evropská komise, Dánský meteorologický institut, Středisko pro polární činnosti při dánské technické univerzitě a ESA.

Co se kosmonautiky týká, naše možnosti se výrazně rozšířily díky vypuštění satelitu CryoSat-2 a prvního páru družic Galileo. Evropská kapacita dále naroste po vypuštění družic z řady Sentinel, které jsou financované z programu GMES.

Letošní konference je organizována pod záštitou dánského prezidentství Výboru EU, seznámí s posledním vývojem a nabídne prostor pro dialog jednotlivých partnerů i zemí.

Účastníci pojmenují budoucí potřeby, budou studovat nové příležitosti a zaměří se na další specifika regionu.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril