Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články GlobIce: mapování pohybu ledu

GlobIce: mapování pohybu ledu

16.3.2012

GlobIce: mapování pohybu ledu Projekt, který financuje ESA a který má za úkol modelovat dynamiku ledu v polárních oblastech s pomocí archivovaných radarových dat misí Envisat a ERS, přinesl první ovoce. Konkrétně jde o sumarizaci dat za roky 2004 až 11. Sledování rozmístění ledu je přitom klíčové pro výzkum klimatu a jeho změn.

Mořský led má přímý vliv na tepelnou výměnu, koloběh vody nebo vazby mezi oceány a atmosférou. Stejně tak hraje důležitou roli v oceánských proudech i pochodech v hlubinách.

Projekt GlobIce financovaný částkou jednoho miliónu liber začal v roce 2005 zformováním konsorcia osmi partnerů pod vedením University College London (UCL). Jeho cílem je měřit pohyby ledu za účelem modelování a výzkumu klimatu.

GlobIce přímo podporuje projekt „Klima a kryosféra“ organizovaný pod hlavičkou Světového klimatického výzkumného programu (World Climate Research Programme). Jeho cílem je shromáždit a vyhodnotit data o pohybech mořského ledu, jeho deformacích a pohybech.

Radarové snímky změn v ledovém příkrovu, které jsou pořizované s rozestupem několika dní, jsou využívané k tvorbě velkého množství produktů ve vysokém rozlišení. Ty jsou následně využitelné při studiu klimatu, jako například rychlosti posunu oceánského ledu.

Produkt GlobIce nabídnul možnost studovat dynamiku ledu v oblasti Arktidy s více než desetinásobně vyšší přesností, než ostatní v současnosti dostupné produkty.

„Data, která systém GlobIce dokáže poskytnout, jsou nezbytná pro pochopení dynamiky rychle se měnícího ledového příkrovu v Arktidě,“ vysvětluje projektový vědec GlobIce ze Střediska pro polární pozorování a modelování při UCL Seymour Laxon.

„GlobIce může být též použitý pro interpretaci dalších kritických dat, jako je například měření síly ledu, které v současnosti provádí mise ESA CryoSat.“

Ačkoliv se projekt GlobIce primárně zaměřil na vytvoření použitelného nástroje pro oblast Arktidy, byl nedávno uzpůsoben také pro oblast Antarktidy. Modelové databáze pro Antarktidu jsou nyní k dispozici za srpen a září 2010.

Polární led v jižních oblastech má totiž odlišné charakteristiky: jeho dynamika je mnohem menší, tudíž hůře detekovatelná pomocí senzorů s nízkým rozlišením. GlobIce by ale tento problém mohl do budoucna vyřešit.

„Narůstající komplexnost a rozlišení klimatických modelů vedou k vyšší poptávce po přesnějších a komplexnějších datech, s jejichž pomocí je lze testovat,“ říká odborník na otázky klimatu z britského meteorologického úřadu Dr. Jeff Ridley.

„Díky projektu GlobIce konečně máme sadu dat, kterou může použít pro modelování vývoje jak dnešního, tak budoucího.“

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril