Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Družice MSG-3 zvýší z geostacionární dráhy kvalitu evropských meteorologických služeb

Družice MSG-3 zvýší z geostacionární dráhy kvalitu evropských meteorologických služeb

11.7.2012

Družice MSG-3 zvýší z geostacionární dráhy kvalitu evropských meteorologických služeb Nejnovější člen rodiny evropských meteorologických satelitů Meteosat je po úspěšném startu na palubě rakety Ariane-5 na cestě na své pracovní místo. Ta odstartovala z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) ve čtvrtek 5. července ve 21:36 h GMT (23:36 h středoevropského času).

Senzory družice zajistí, že Evropa a Afrika budou mít kontinuální data o aktuálním stavu počasí.

Zhruba 34 minut po startu byla třetí družice MSG (Meteosat Second Generation) uvolněna na dráhu přechodovou ke stacionární. Nyní je řízena ze střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu.

Za deset dní – po dokončení úvodních letových manévrů – bude MSG-3 předaný do zodpovědnosti vlastníka satelitu, kterým je organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Jeho úkolem bude provést zkoušky užitečného zařízení.

Po dokončení prověrek bude MSG-3 přejmenovaný na Meteosat-10 a umístěný na geostacionární dráze na pozici nula stupňů nad rovníkem – nad Guinejským zálivem. Zde oběhne Zemi přesně jednou za dobu její otočky kolem vlastní osy, takže z pohledu pozemského pozorovatele bude jakoby nehybná.

„Dnešní start umožnit organizacím EUMETSAT a ESA pokračovat v poskytování vysoce kvalitních dat o počasí přímo z vesmíru. MSG-3 přitom bude mimořádně cenným zařízením při rychlé detekci a varování před extrémními výkyvy počasí,“ uvedl generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.

„Už více než tři desetiletí je ukázková spolupráce ESA a EUMETSATu základem úspěchu kosmických programů Meteosat a EPS/Metop.“

„Tyto programy zajišťují velmi kvalitní předpověď počasí a stejně tak pomáhají modely předpovědi počasí zlepšovat. To má ohromné ekonomické přínosy a zlepšuje kvalitu života každého Evropana. Dosud ESA a EUMETSAT vytvořil dvě generace družic.”

„MSG-3 zajišťuje kontinuitu stávajících služeb. EUMETSAT a ESA silami společnými a nerozdílnými již nyní pracují na nové třetí generaci družic MTG (Meteosat Third Generation),“ doplňuje ředitel dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig.

„Jakmile bude na konci příští dekády operační, zajistí příští generace kvantitativní skok jak z pohledu technického, tak z pohledu výkonu. Kromě jiného poskytne rychlejší zobrazování, pozorování ve více spektrálních kanálech a schopnost sledování složení jednotlivých vrstev atmosféry. Díky tomu bude možné měřit profily rozložení stopových plynů.“

Role ESA v oblasti sledování počasí a klimatu přitom není omezena jen na řadu družic Meteosat. Vyvinula také sérii satelitů pro pozorování z polární oběžné dráhy MetOp, která je také provozovaná společností EUMETSAT a která bude postupně nahrazena druhou generací MetOp Second Generation. Její schválení se očekává letos v listopadu na setkání ministerského výboru ESA.

Druhá stanice MetOp má odstartovat z kazachstánského kosmodromu Bajkonur dne 19. září.

 

O družicích MSG (Meteosat Second Generation)

MSG je společným programem ESA a EUMETSATu. ESA je zodpovědná za vývoj družic v rámci uživatelských a systémových požadavků definovaných EUMETSATem – stejně tak je zodpovědná za uzavírání kontraktů. ESA stejně tak provádí startovací a aktivační operace ve vesmíru společně s naváděním satelitu na cílovou geostacionární dráhu – následně je pak předaný EUMETSATu pro každodenní využívání.

EUMETSAT vyvíjí pozemní část segmentu, která slouží k dodávkám produktů a služeb k jednotlivým uživatelům stejně jako vyhodnocuje jejich měnící se požadavky. Dále zajišťuje nákup nosných raket a provozování celého systému.

MSG-3 je třetí ze čtyř družic, které byly oznámeny v roce 2002. Tyto rotací stabilizované satelity nesou jako hlavní přístroj SEVIRI (Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager).

SEVIRI se zaměřuje na Evropu a Afriku, aby mohl přinášet podrobné informace o aktuálním počasí – především pak o rychle se vyvíjejících bouřkách. Snímá zemský povrch a atmosféru každých 15 minut ve dvanácti různých vlnových délkách, čímž sleduje vývoj oblačnosti a měří teplotu.

SEVIRI má rozlišovací schopnost zhruba kilometrových detailů u objektů ve viditelném spektru a tří kilometrů ve spektru infračerveném.

Kromě monitorování počasí a sbírání záznamů o klimatu má MSG-3 ještě dvojici sekundárních zařízení.

Senzor GERB (Global Earth Radiation Budget) bude měřit množství sluneční energie, které je vyzařováno Zemí zpět do vesmíru, abychom získali přesnou představu o tom, kolik energie je vlastně do našeho klimatického systému dodáváno. Stejně tak získáme lepší představu o tom, jak probíhá atmosférická cirkulace mezi denní a noční stranou planety. Transpondér S&R (Search & Rescue) zase dělá z družice přenosovou stanici signálů z nouzových vysílačů.

Družice MSG byly postaveny v Cannes (Francie) evropským průmyslovým týmem pod vedením firmy Thales Alenia Space France. Podílelo se na nich více než padesát subkontraktorů ze třinácti evropských zemí.

Poslední družice z celé řady, MSG-4, má plánovaný termín startu v roce 2015.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril