Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Dlouhodobý plán technologií ESA pro kosmický průzkum

Dlouhodobý plán technologií ESA pro kosmický průzkum

26.4.2012

Dlouhodobý plán technologií ESA pro kosmický průzkum Dostaňte se na nízkou oběžnou dráhu Země a jste na půl cesty kamkoliv. Alespoň to tvrdil autor sci-fi Robert Heinlein. Workshop uskutečněný v technickém srdci ESA měl za cíl stanovit, které technologie potřebujeme, abychom mohli uskutečnit onu druhou polovinu cesty.

Techničtí experti ESA připravili dlouhodobou cestovní mapu s technologiemi, které jsou nezbytně nutné pro pokročilé robotické či pilotované mise.

Třináctého dubna 2012 se tak měli možnost vyjádřit se lidé, kteří budou jednoho dne tyto technologie pro současné i budoucí mise vyvíjet.

Jednodenní workshop Space Exploration Technologies (Technologie kosmického průzkumu) ve středisku ESTEC (Nizozemsko) společně organizoval orgán evropského kosmického průmyslu Eurospace, evropské letecko-kosmické firmy a ESA.

Více než sedmdesát účastníků reprezentujících bohatou škálu expertů z evropského průmyslu a zkušeností pokrývalo segment od velkých průmyslových firem až po malé specializované podniky. Zastoupena přitom byla většina členských států ESA.

„Jsme zde, abychom poslouchali vaše připomínky a nápady,“ uvedl vedoucí oddělení pohonů a aerotermodynamiky v ESA Giorgio Saccoccia.

Sekretář oddělení pro pilotované lety a člen programového výboru pro mikrogravitaci a průzkum Nicolas Peter dodal, že „tento workshop je součástí procesu snažícího se začít dialog v průmyslu, jehož cílem je připravit budoucí kroky ve vývoji a prosazování průzkumných technologií.“

Následně byl představen a probrán technologický plán, který obsahuje deset hlavních technologických oblastí. Specialisté ESA a zástupci průmyslu zdůraznili, že:

• Pro zajištění průzkumných nákladních a pilotovaných misí do velkých vzdáleností a na přistání na jiných planetách budou zapotřebí pokročilé pohonné systémy.
• Pro robotické mise bude zapotřebí vyvinout pokročilí autonomní systémy, a to kvůli vzdálenosti, kterou musí překonat rádiový signál vyslaný ze Země.
• Je zapotřebí řešit otázky týkající se příští generace povrchových vozidel. Účastníci workshopu diskutovali, zdali je vhodné kromě klasických robotů s koly zvažovat i další způsoby pohybu – kráčející nebo balónové sondy.
• Mise se vydají do vzdálenějších oblastí od Slunce a do atmosfér jednotlivých planet. Na této úrovni už nebude dostatečným zdrojem energie sluneční záření. Takže musí vzniknout nový evropský plán produkce a ukládání energie, který bude obsahovat vývoj jaderných zdrojů energie stejně jako inovativních palivových článků.
• Posádky bude třeba udržovat při životě stejně jako v kvalitních podmínkách dlouhé roky. Proto bude potřeba systém uzavřený zajištění životních podmínek (řeší jej program ESA MELiSSA, Micro-Ecological Life Support System Alternative) stejně jako bude nezbytná efektivní radiační ochrana.
• Nafukovací obytné moduly budou klíčem k plnohodnotnému životu ve vesmíru. A to jak pro orbitální mise, tak pro lety meziplanetární – ideálně pak s průzory a okny.
• Průzkumníci planet budou čelit nové kategorii hrozeb, se kterou jsme se dosud setkali pouze velmi krátce: povrchovému prachu.
• Pokud nepočítáme pilotované mise, pak nejobtížnější výpravou budou návraty vědeckých vzorků. Mezinárodní mise mající za cíl dopravit na Zemi vzorky z povrchu Marsu zůstává hlavní prioritou, ale začalo se diskutovat i o jiných možnostech.
• Přesné a bezpečné přistání stejně jako následný vzlet bude extrémně obtížné. Stejně jako setkání s čekající mateřskou lodí, která zajistí následný návrat na Zemi.
• Díky příletu z velkých vzdáleností vstoupí mise vracející se se vzorky do zemské atmosféry vysokou rychlostí, což bude vyžadovat sofistikovanou tepelnou kontrolu.

Technologické plány připravil odbor řízení kvality a techniky ESA ve spolupráci s konstruktéry z oddělení robotického a vědeckého průzkumu a oddělení pilotovaných letů a operací.

Díky připomínkám z průmyslového sektoru budou na nadcházející radě ministrů ESA plány konsolidovány. Následně se z nich vytvoří plán pro další rozvoj aktivit ESA.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril