Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Datum startu družice MSG-3 stanoveno na 5. července 2012

Datum startu družice MSG-3 stanoveno na 5. července 2012

14.6.2012

Společnost Arianespace oznámila, že vypuštění družice MSG-3 z evropského kosmodromu v Kourou, které bylo původně plánováno na 19. června, se uskuteční 5. července 2012.

Odklad byl zapříčiněný nutností provedení dodatečných testů na telekomunikační družici EchoStar 17, která bude společně s MSG-3 tvořit náklad rakety Ariane-5 ECA.

Satelit MSG-3 prošel úspěšně celou sérií testů, které požadovala ESA i dodavatelské firmy – a je připravený na plnění pohonnými látkami.

Vypuštění MSG-3 zajistí kontinuitu v pozorování Země z geostacionární oběžné dráhy, která je ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem.

Tuto službu dnes zajišťuje satelit Meteosat-9 společně se stárnoucím Meteosatem-8 vypuštěným v srpnu 2002. Je přitom kritická pro ochranu životů, majetku a infrastruktury – a to zvláště v případě nepříznivého počasí. Start MSG-3 je načasovaný tak, aby došlo k hladkému přechodu z observatoře Meteosat-8, která již překročila svoji plánovanou životnost.

Řada družic MSG je výsledkem úspěšné spolupráce aplikované Evropskou kosmickou agenturou (ESA), která ji vyvíjí dle požadavků organizace EUMETSAT a která zajišťuje jednání s partnery na úrovni evropského průmyslu. Všechny satelity MSG jsou vyrobené evropským konsorciem pod vedením firmy Thales Alenia Space.


Organizace EUMETSAT

EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) je mezivládní organizací se sídlem v německém Darmstadtu. V současné době má 26 evropských členských států (Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie) a pět států spolupracujících (Bulharsko, Estonsko, Island, Litva a Srbsko).

EUMETSAT provozuje geostacionární družice Meteosat-8 a -9 nad Evropou a Afrikou a Meteosat-7 nad Indickým oceánem.

První evropská meteorologická družice na polární dráze MetOp-A byla vypuštěna v říjnu 2006 a operační data dodává od 15. května 2007.

K misím, které provozuje EUMETSAT, doplňuje oceánografická data ještě oceánografická družice Jason-2. Ta odstartovala 20. června 2008.

Data a produkty poskytované satelity EUMETSAT se významným způsobem podílí na předpovídání počasí a monitorování globálního klimatu.


O Evropské kosmické agentuře

Evropa je aktivně zapojena do kosmických aktivit již několik desetiletí. Již od roku 1975 koncentruje ESA zdroje od jednotlivých členských států, aby vytvořila (celo)evropskou kapacitu schopnou realizovat společné programy a aktivity, které výrazně přesahují možnosti jakékoliv jednotlivé evropské země.

ESA vyvíjí nosné rakety, kosmické lodě a pozemní zařízení, které pomáhají udržovat Evropu v první linii globálních kosmických aktivit. Vypouští družice pro dálkový průzkum Země, navigaci, telekomunikace či astronomická pozorování, posílá sondy do vzdálených koutů sluneční soustavy a spolupracuje na pilotovaných kosmických aktivitách.

Organizaci ESA tvoří devatenáct členských států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Ve Výboru ESA je kromě toho zastoupena Kanada, která se podílí na některých programech v rámci dohod o spolupráci. V programu PECS (Plan for European Cooperating States) jsou pak zastoupeny Estonsko, Maďarsko, Polsko a Slovinsko a o jejich vstupu do agentury se aktuálně jedná.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA). 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril