Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Portugalsko se připravuje na program Copernicus

Portugalsko se připravuje na program Copernicus

3.2.2014

Portugalsko se připravuje na program Copernicus

S tím, jak se nezadržitelně blíží vypuštění první družice z programu monitorování životního prostředí GMES/Copernicus, řeší Portugalsko čím dál intenzivněji otázku, jak co nejlépe využít jeho informačního potenciálu.

Aby co nejvíce podpořilo využití družicových dat ve státní správě, vytvořilo Portugalsko pracovní skupinu GTOT (Pracovní skupina pro pozorování Země). Jejím hlavním cílem je sledování informací z programu GMES/Copernicus: především pak dat z nadcházejících družic Sentinel.

První satelit z řady Sentinel, který se do vesmíru vydá letos na jaře, bude použitý ke sledování mnoha aspektů životního prostředí: od detekování a sledování ropných skvrn přes mapování mořského ledu až po sledování pohybu zemského pokryvu a mapování změn využití země. Stejně tak bude hrát kritickou roli při poskytování včasných informací, které budou usnadňovat reakci na přírodní katastrofy a pomáhat během humanitárních operací.

Následující družice Sentinel budou pokrývat široké pole operačních aplikací včetně řízení zemědělství nebo lesnictví, odhalování požárů, služeb týkajících se námořní bezpečnosti nebo sledování atmosféry.

Aby bylo Portugalsko co nejlépe připraveno na nástup programu GMES/Copernicus a aby co nejlépe dokázalo využít dat z družic Sentinel, vyhodnocuje GTOT všechny možnosti využití zpracování satelitních snímků nebo geo-kosmických analýz v rámci státní správy.

Stejně tak řeší, které portugalské a evropské předpisy týkající se životního prostředí, civilní ochrany a civilní bezpečnosti by mohly z dat programu GMES/Copernicus také těžit.

V neposlední řadě pak projdou důkladnou analýzou silné stránky, slabiny, příležitosti a hrozby týkající se využití dat dálkového průzkumu Země ve státní správě.

Na základě všeho výše uvedeného bude vytvořený první návrh Akčního plánu GTOT, který bude podporovat využití dálkového průzkumu Země.

Ve skupině GTOT zasedá sedm portugalských ministrů, přičemž ji koordinuje Nadace pro vědu a techniku. Vlastní program jednání pak monitorují a ověřují sekretáři příslušných ministrů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril