Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Na prahu nové éry dálkového průzkumu Země

Na prahu nové éry dálkového průzkumu Země

30.1.2014

Na prahu nové éry dálkového průzkumu Země

První družice vyrobená speciálně pro ambiciózní evropský program GMES/Copernicus, jehož cílem je monitorovat životní prostředí, nyní prochází závěrečnými zkouškami. Satelit Sentinel bude záhy odeslán do Francouzské Guayany, odkud má koncem března odstartovat na oběžnou dráhu.

Díky výzvám souvisejícím s globálními změnami a potřebou řídit mnohem efektivněji naše životní prostředí, budou data z programu GMES/Copernicus důležitější, než kdy dříve. Program nabídne sady klíčových informací pro celou řadu aplikací týkající se životního prostředí a bezpečnosti.

Poskytování včasných a přesných dat je klíče k této inovativní službě globálního monitorování, takže ESA vyvíjí šest řad družicových misí Sentinel. Každá nese špičkové technologie pro zajištění proudu snímků a dat.

Data z programu Sentinel jsou přitom otevřena uživatelům na celém světě, a to zcela zdarma.

Družice Sentinel-1, první z rodiny satelitů programu GMES/Copernicus, bude znamenat nově nastavenou laťku v dálkovém průzkumu Země a stejně tak začátek nové éry. Jejím stěžejním znakem bude přesun od demonstrací a výzkumu k operačním misím připraveným podporovat požadavky v následujících desetiletích.

Nová družice se zaměří na mnoho aspektů našeho životního prostředí: od detekce a sledování ropných skvrn a mapování mořského ledu až po sledování pohybů zemského pokryvu a sledování změn ve využití půdy.

Stejně tak bude hrát kritickou roli v poskytování aktuálních informací, které budou pomáhat reagovat na přírodní katastrofy a pomáhat se zajištěním humanitární pomoci.

Zásluhou toho, že jde o radarovou misi, bude možné snímkovat zemský povrch i skrze oblačnost nebo déšť a stejně tak nebude závislá na střídání dne a noci.

Tato schopnost práce v každém počasí je ideální například pro sledování povodní, které jsou běžně doprovázeny rozsáhlou oblačností. Nebo pro monitorování polárních regionů, které jsou během zimních měsíců zcela zahaleny do tmy.

Observatoř Sentinel-1 navíc nese laserový terminál pro přenášení dat na systém EDRS (European Data Relay System) pro jejich co nejrychlejší předávání na Zemi. EDRS bude tvořit síť pozemních stanic a několika satelitů na geostacionární oběžné dráze, které jsou určeny k předávání dat.

Mise Sentinel-1 – stejně jako následující Sentinel-2 a Sentinel-3 – představuje sestavu dvou identických družic, které budou poskytovat optimální globální pokrytí.

Sentinel-1A se nyní blíží vypuštění na oběžnou dráhu. Sesterská družice Sentinel-1B ji bude následovat v roce 2015.

První Sentinel přitom strávil uplynulé měsíce rozsáhlými zkouškami: nejprve u firmy Thales Alenia Space v Římě, následně se přesunul do francouzského Cannes.

Poslední kolo měření pak zahrnovalo přesné vážené plus určení těžiště a testy vibrační, akustické plus simulující náraz při oddělování od nosiče.

Přesná znalost celková hmotnosti družice a jejího těžiště je krom jiného zásadní pro co nejpřesnější manévrování na oběžné dráze.

Simulování vibrací a řevu raketových motorů při startu stejně jako náraz oddělování od nosiče zaručují, že družice a její systémy zvládnou náročnou fázi mise: drsnou cestu pečlivě vyrobeného zařízení na oběžnou dráhu Země.

Během následujících týdnů provedou inženýři zbývající testy, mezi které patří zkouška vyklopení slunečních baterií a radaru. Následně bude Sentinel-1A pečlivě uložený do přepravního kontejneru a odeslaný na evropský kosmodrom v Kourou (Francouzská Guayana).

Odeslání na kosmodrom je plánováno na 21. února 2014.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril