Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Měření teploty planety Země

Měření teploty planety Země

24.1.2014

Měření teploty planety Země

Přístroje na družicích mohou měřit teplotu zemského povrchu – podobně jako by šlo o nějaké „nebeské teploměry“. Projekt ESA GlobTemperature má za cíl spojit data z různých senzorů, takže vědci nyní budou mít na jednom místě data o teplotách zemského pokryvu, vodních ploch nebo ledových plání.

Informace o teplotě zemského pokryvu je klíčovým parametrem pro studium systému Země. Hraje důležitou roli ve fyzikálních procesech jako je konvekce atmosféry nebo odpařování povrchu, v procesech biologických jako citlivost vegetace na stres a na oheň, a stejně tak v procesech chemických jako jsou emise plynů z povrchu do atmosféry.

Stejně tak může být odhalení dlouhodobých trendů v teplotách povrchu klíče k odhalení klimatických změn.

Meteorologové a klimatičtí vědci jsou do značné míry závislí na měření teploty vzduchu, ovšem získávaným typicky pomocí teploměrů instalovaných na pozemních stanicích. A to navzdory dostupnosti družicových měření. Je to dáno zvláště komplexností dat z různých satelitních přístrojů, které využívají infračervená nebo mikrovlnná pásma, a stejně tak různorodostí formátů, ve kterých jsou data k dispozici.

Stejně tak je obtížné přeměnit běžně prováděná družicová měření teploty pevného povrchu do obvykleji využívané teploty vzduchu. Příkladem je rozdíl teplot mezi rozpálenými betonovými plochami a chladnější trávou v parném letním dni – ačkoliv teplota vzduchu je stejná.

Kromě toho zaznamenávají družicová data výpadky díky výskytu oblačnosti nebo poskytují omezené možnosti během teplotních cyklů dne a noci.

Aby bylo možné vyplnit tyto mezery a lépe vystihnout potřeby uživatelů v oblasti teplotních dat, ESA rozjela projekt GlobTemperature v rámci programu DUEP (Data User Element Programme).

GlobTemperature propojí měření teplot povrchů z různých družic do společného formátu, který pak bude k dispozici v jednom on-line archívu.

Data budou pocházet z přístrojů jako je SEVIRI na evropské družici MSG, AVHRR a IASI na satelitu MetOp stejně jako z amerických či japonských observatoří a v neposlední řadě také z chystané mise Sentinel 3. Data budou navíc kvůli zachování časové kontinuity doplněna o archivované informace z přístrojů (A)ATSR na družicích ERS a Envisat.

Nové globální datové sady vyvinuté v rámci projektu GlobTemperature nám poskytnou komplexnější představu o teplotách během dne či noci stejně jako dokážou eliminovat omezení dosavadních satelitních dat týkající se například výpadků v měřeních.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril