Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Družice CryoSat sledovala evropskou bouřkovou smršť

Družice CryoSat sledovala evropskou bouřkovou smršť

31.1.2014

Družice CryoSat sledovala evropskou bouřkovou smršť

Družice ESA CryoSat měřila vzedmutí hladiny během nejnovějších bouří v Severním moři poté, co zvýšená hladina vody prošla skrze Kattegatskou úžinu mezi Dánskem a Švédskem.

Ve dnech 5. a 6. prosince 2013 prošla velká bouře skrze severní Evropu, přičemž za sebou zanechala povodně, výpadky proudu, zrušené lety a zastavila silniční, železniční nebo námořní dopravu.

Protože se bouře vyskytla v období velkých přílivových vln v Severním moři, dosáhla jeho hladina extrémně vysokých hodnot. Ve Velké Británii dosáhlo moře nejvyšší úrovně od rok 1953. A třeba v Německu byly zaplaveny části Hamburku.

Když v pátek 6. prosince přelétala družice CryoSat nad Kattegatskou úžinou, poskytl její radar představu o celkovém množství vody. Pozorování přitom odpovídala předpokladům, což dokázalo potvrdit použité modely.

Měření byla realizována radarovým výškoměrem mise CryoSat, který – ač primárně určený k měření síly mořského ledu – se vyznačuje mimořádnou přesností nad mořem a zvláště v pobřežních oblastech.

Až dosud byla totiž možné měření výšek vln provádět jen na otevřených mořích, protože vliv pevniny u pobřeží byl výrazný. V uplynulých letech ale došlo k pokroku při redukci tohoto efektu, a to díky nové generaci přístrojů vyvinutých právě pro CryoSat. To vědcům umožňuje nejen přesně mapovat výšku hladiny u pobřeží, ale také tvořit profily dny nebo se zaměřovat i na dosud zapovězené cíle jako malá jezera, řeky a jejich unikátní vlastnosti.

Výškometrická měření z vesmíru pak mohou být použita k ověřování modelů vzedmutí hladiny stejně jako k poskytování informací v téměř reálném čase, které pak mohou být zapojené do předpovědí. V rámci programu ESA Data User Element existuje projekt eSurge, který pomáhá optimalizovat výškometrická měření s dalšími typy satelity získaných dat, aby se mohla zlepšit předpověď větrných smrští.

Důležitost co nejreálnějších modelů předpovědí větrných smrští se ukázala během devastujícího tajfunu Haiyan v jižní Asii, kde jen na Filipínách přišlo o život přes 5900 osob.

„I drobné zlepšení v předpovídání větrných smrští může mít významný dopad na přesnost varování s ohromným potenciálem ochrany životů a majetku,“ poznamenává Kevin Horsburgh z Národního oceánografického střediska ve Velké Británii.

Chystaná mise Sentinel-3, která je vyvíjená pro evropský program GMES/Copernicus ponese výškometrické zařízení podobné tomu na CryoSatu. Díky tomu budeme mít mnohem více dat pro aplikace jako je právě předpovídání větrných smrští.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.