Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Arktický mořský led se vzpamatovává z rekordně nízkých hodnot

Arktický mořský led se vzpamatovává z rekordně nízkých hodnot

7.1.2014

Arktický mořský led se vzpamatovává z rekordně nízkých hodnot

Pozorování uskutečněná družicí ESA CryoSat ukazují, že objem arktického mořského ledu v poslední době výrazně narostl.

Objem mořského ledu na podzim narostl zhruba o padesát procent oproti srovnatelnému období předchozího roku.

V říjnu 2013 družice CryoSat naměřila zhruba 9000 kilometrů krychlových mořského ledu, přičemž v říjnu 2012 to bylo jen 6000 kilometrů krychlových.

Během posledních desetiletí přitom družice zaznamenaly výrazný úbytkový trend plochy Arktického oceánu pokryté ledem. Ve skutečnosti je ale skutečný objem ledu obtížné měřit, protože se pohybuje a protože jeho tloušťka je v čase proměnlivá.

Družice CryoSat byla navržena k měření tloušťky mořského ledu v celém Arktickém oceánu, a tak poprvé v historii umožnila vědcům sledovat přesně skutečné změny objemu.

Přitom zhruba 90 procent aktuálního nárůstu je díky přírůstku víceletého ledu – který bez roztání přežije více než jedno léto – a jen asi deset procent nemá šanci neroztát déle než rok. Právě silný a víceletý ledový pokryv přitom představuje zdravou arktickou ledovou pokrývku.

Letošní víceletý led přitom v průměru o dvacet procent – což představuje zhruba třicet centimetrů – silnější, než v předchozím roce.

„Jedna z věcí, kterou jsme v datech zaznamenali, je, že objem ledu není rok od roku tak proměnný, jako jeho rozsah. Tedy nejméně v letech 2010, 11 a 12,“ uvádí Rachel Tillingová z britského Střediska pro polární pozorování a modelování, která vedla provedenou studii.

„Neočekávali jsme, že větší rozsah ledu na konci letního tání se odrazí v jeho množství. Ale stalo se tak a důvodem je množství víceletého ledu v Arktidě.“

Zatímco zvýšení objemu ledu je dobrou zprávou, neznamená to ještě zvrácení dlouhodobého trendu.

„Odhadujeme, že v říjnu bylo počátkem osmdesátých let minulého století v Arktidě zhruba dvacet tisíc kilometrů krychlových mořského ledu, takže se dnes stále pohybujeme u nejnižších hodnot za posledních třicet let,“ vysvětluje spoluautor studie, profesor Andrew Shepherd z University College London.

Zjištění britských výzkumníků ze Střediska pro polární pozorování a modelování byla představena na podzimním setkání Americké geofyzikální unie v San Franciscu (Kalifornie).

„Byli jsme velmi rádi, že jsme stihli zpracovat měření včas, abychom je představili na konferenci. A to navzdory technickým problémům, které družici postihly v říjnu. Ty jsou ale nyní naštěstí kompletně zažehnány,“ uvedl manažer mise CryoSat v ESA Tommaso Parrinello.

V říjnu totiž problém s energetickým systémem CryoSatu ohrozily nepřetržité získávání dat, ale během jednoho týdne se podařilo plně obnovit normální provoz observatoře.

Nyní probíhá sezónní zamrzání, přičemž CryoSat bude pokračovat ve svých měřeních. Během následujících měsíců tak jeho data ukážou, jak moc tento letní nárůst ovlivnil zimní přírůstek ledu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril