Česky English

Úvodní stránka GNSS systémy GALILEO Vybrané aktuality a články Družice Galileo se před pátečním startem přesunuly na vypouštěcí komplex

Družice Galileo se před pátečním startem přesunuly na vypouštěcí komplex

10.10.2012

Družice Galileo se před pátečním startem přesunuly na vypouštěcí komplex Dvojice družic Galileo se svým horním stupněm byla uzavřena do aerodynamického krytu a následně přesunuta na vypouštěcí komplex, aby zde byla spojena s nosnou raketou Sojuz.

Obě poloviny aerodynamického krytu byly uzavřené kolem družice, jejich podpůrného adaptéru a horního stupně Fregat-MT už v pátek. Od té doby tato část – označovaná jako „horní segment“ – zůstávala uskladněna v hangáru S3B evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Včera pak byl horní segment přesunutý na startovací komplex pro vertikální spojení s třístupňovou nosnou raketou Sojuz ST-B.

Aerodynamický kryt o délce 4,1 metru chrání družice od namáhání během startu a v prvních fázích letu atmosférou. Odhazovaný je zhruba tři a půl minuty po startu ve chvíli, kdy horní stupeň rakety dosáhne hranic atmosféry.

Stupeň Fregat, který je upravený pro nesení větších zásob pohonných látek, bude poprvé zažehnutý asi 10,5 minuty po startu. Jeho úkolem je postupné zvyšování rychlosti a dráhy až do operační výšky 23 222 km.

Když bude stoupat, Fregat se bude otáčet v tzv. grilovacím režimu. To proto, aby byla stejnoměrně udržována teplota obou družic a všech jejich částí.

Od startu až do oddělení družic od adaptéru, ke kterému dojde do stran v protilehlých směrech, uplynou 3 hodiny a 44 minut.

Start je plánovaný na 12. října v 18:15 h GMT (20:15 h středoevropského času).

  

Galileo nabývá tvar
 

Start přitom bude znamenat významný krok vpřed při budování vlastního evropského navigačního systému.

Čtyři je totiž nejmenší počet družic potřebných k dosažení základních navigačních služeb na zemi, kdy každá z družic vysílá informace o své poloze stejně jako časovou značku.

Takže jakmile bude druhý pár satelitů převzatý a odzkoušený, celé kvarteto vytvoří minisoustavu, která umožní ověřovat základní parametry systému Galileo.

Práce družic ve vesmíru společně s celosvětovou pozemní infrastrukturou zajišťující přesnost služeb systému Galileo tak bude možné kvalitně prověřit. Tím vznikne základ pro další starty družic a následné poskytování základních služeb, ke kterému by mělo dojít od poloviny desetiletí. Následně bude vytvořena kompletní sestava satelitů.

Tyto dvě nové družice jsou zároveň první, které nesou antény pro vyhledávací a záchranné systémy umožňující přesné stanovení polohy letadel či lodí v nouzi. Jde o součást mezinárodního systému KOSPAS-SARSAT.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril