Česky English

Úvodní stránka Evropská kosmická agentura ESA Bulletin 155 (srpen 2013)

ESA Bulletin 155 (srpen 2013)

6.9.2013

ESA Bulletin 155 (srpen 2013)

V červenci se do vesmíru po startu z evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana) vydala největší a nejsofistikovanější evropská telekomunikační družice Alphasat.

V aktuálním vydání ESA Bulletinu se zaměříme také na „ExoMars, další krok ESA v průzkumu Marsu“. Jednou ze zásadních vědeckých otázek dnešní doby je odpověď na to, zdali na Rudé planetě kdy existoval život. Proto ESA a ruská kosmická agentura Roskosmos spojily své síly na projektu, jehož cílem je vyvinout a vypustit dvě sondy v rámci programu ExoMars, a to v letech 2016 a 18.

Podíváme se i na závěr letošního roku, kdy „Pozorovatel miliardy hvězd“, družice Gaia, zamíří do vesmíru. Observatoř Gaia již dokončila svou závěrečnou předletovou přípravu a vydala se na místo startu do Francouzské Guayany, odkud začne svoji pětiletou misi mající za cíl zmapovat s dosud nevídanou přesností jednu miliardu hvězd.

Potom se vrátíme – alespoň obrazně – k sumarizaci nejnovějších objevů získaných během mise ESA Planck. Tato observatoř je navržena a určena k měření a analýze, a to s největší kdy dosaženou přesností, pozůstatků radiace, která vyplňovala vesmír po Velkém třesku. Tedy před 13,8 miliardami let. Tím se vlastně dívá v čase do daleké minulosti. Výsledky mise Planck posouvají kosmologii novým směrem a do nových souvislostí.

V „Zeleném růstu“ se můžeme seznámit s tím, jak dálkový průzkum Země poskytuje klíč k plánování, implementaci a monitorování velkých mezinárodních rozvojových projektů. ESA spolupracuje už od roku 2008 s mnoha rozvojovými bankami, aby bylo možné společnými silami zjistit, jakou skutečnou hodnotu mají jejich investice v rozvojových zemích.

Na závěr čísla se věnujeme zařízení „NightPod“, které bylo vyvinuto na půdě ESA pro zlepšení fotografování Země posádkou Mezinárodní kosmické stanice. V ESA Bulletinu se můžete seznámit s některými jeho výsledky.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril